A 19. alkalommal megrendezett Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozathoz kapcsolódva három előadást tartottak szombaton a Smidt Múzeumban. Az idei rendezvény a folyamatosan változó gasztronómiai kultúrát állította a figyelem középpontjába. Tangl Balázs történész előadásából kiderült: Szombathelyen két nagyobb élelmiszerraktárt is működtetett az Osztrák-Magyar Monarchia. A hadsereg étkeztetését központilag szabályozták, figyelembe véve az állományra jellemző vallási és kulturális sokszínűséget.
Tangl Balázs - intézményvezető, Smidt Múzeum
Ugye egy csomó olyan étel van, ami a különböző régiókban ugye elterjedt, akár a bécsi szeletre gondolunk, ugye rántott hús, vagy a gulyás vagy a különböző gombócok vagy a grenadier marsch - ami ugye a krumplis tészta tulajdonképpen - ezeknek a közvetítésében nagyon fontos szerepet játszott a hadsereg.
Nemcsak a birodalmi hadsereg nemzetiségeinek hagyományos ételei, hanem a konzervek is a monarchia idején váltak elterjedtté. Az I. Világháború gasztrokulturális sajátosságait ismertető előadáson Nagy Adrienn történész bemutatta, hogyan alkalmazkodtak a korabeli háziasszonyok és kereskedők a hiánygazdaság adottságaihoz.
Nagy Adrienn - intézményvezető helyettes, Smidt Múzeum
Igazából a magyaros ételek, a zsíros, fűszerpaprikás ételek, egyáltalán a rántások ebben az időben fognak megjelenni. Nagyon sok zöldségfélét fogyasztanak, a húst próbálják pótolni tojással, hogy ha már tojás sincs, akkor zöldségből készítenek fasírtokat, úgyhogy ehhez hasonló ételekre kell itt gondolni
A krumplis tészta és a paprikás krumpli fénykorában a polgári étkezést addigra már meghatározó tengeri halak és déligyümölcsök eltűntek a háztartásokból. Sajátos cserekereskedelem vette kezdetét, melynek következtében a raktározni képes vidéki parasztság konyhájában is megjelentek az ezüst evőeszköz-készletek.