A Pécsi Tudományegyetem Szombathelyi Képzési Központja és a Király Sportegyesület együttműködésének évfordulóján rendhagyó sajtótájékoztatót tartottak a szombathelyi labdarúgó akadémián. Bemutatták azt a külföldön is alkalmazott háromdimenziós testszkennert, melynek segítségével több mint száz sportoló egészségi állapotát mérték fel. A kezdeményezés eredményeként a tudomány a sport szolgálatába állt, a modern eszköz rendkívüli módon segíti az edzők, a sportorvosok, a gyógytornászok és a játékosok munkáját.
Szűcs Ferenc - divízió igazgató, Bay Zoltán Kutatóközpont
- Ma már a sport és a tudomány valamilyen szinten összekapcsolódik. Tehát ahhoz, hogy eredményes, minél eredményesebben tudjon egy versenyző szerepelni, ahhoz profi körülményeket kell teremteni. Ehhez pedig hozzátartozik az étkezés, hozzátartozik a folyamatos sportorvosi felügyelet, úgyhogy ennek kapcsán - nálunk is - a Bay Zoltán Kutatóközpontban egy komoly terület az egészségügyi informatikai fejlesztés. S hát ennek egyik terméke ez a 3 dimenziós testszkenner.
A berendezés 9 kamerával dolgozik, alig néhány másodpercre van szüksége a játékosok fizikális és egészségügyi felmérésére. Az eredményből azonnal kitűnik, hogy kinél fordulhat elő gerinc-deformitási probléma, amit korai szakaszban felismerve orvosolhat a szakmai stáb, így megelőzhető a későbbi sérülések. A Király Sportegyesület ifjú akadémistái voltak az első labdarúgók az országban, akik kipróbálhatták a modern eszközt.
Király Gábor - elnök, Király Sportegyesület
- Nagyon fontosnak tartom, főleg a tudomány és a sport terén azt, hogy összekapcsolódási pontok legyenek. Nekem a pályafutásom alatt külföldön nagyon sok helyen találkoztam mérésekkel. Ami a legfontosabb számunkra, hogy a mérésekből hogyan tudunk dolgozni, az edzőink milyen utasításokat, milyen irányokat tudnak a gyerekeknek adni és ezáltal a gyerekeknek hogy javul a teljesítménye, a tartása, mert mérni azt lehet, nagyon sok mindent, de értelmezni a méréseket és azokból dolgozni, én azt gondolom nagyon kevés helyen vannak.
A testszkrenner nem csak a pillanatnyi állapotot méri fel, de adatbázisának köszönhetően lehetőség van összevetni az új méréseket a korábbi eredményekkel. Ebből kiderül, hogy az adott játékos milyen fejlődésen ment keresztül, vagy egy esetleges sérülésből milyen ütemben épült fel.