Hírek

A járványveszély miatt idén elmaradt a városi megemlékezés augusztus 20-án

2020. augusztus 24., 15:14

Szűk körben ünnepeltek a szentkirályi városrészen és Szent István szobránál is. Első királyunkat 1083. augusztus 20-án avatták szentté, emlékezete azóta a magyar történelem meghatározó része.

A járványveszély miatt idén elmaradt a városi megemlékezés augusztus 20-án

Istvánt dicsőítő énekek csendültek fel a szentkirályi templomban augusztus 20-án, ahol ünnepi misére gyűltek össze a hívek. Pete Polgár Máté plébános Szent István örökségéről beszélt, kiemelve, hogy államalapító királyunk olyan erkölcsi alapokat rakott le, amelyre bátran építkezhetünk ma is.

Pete Polgár Máté - plébános
"Szent István király öröksége több mindenben is példát adott számunkra, hazaszeretetre, isten szeretetére, a család szeretetére. És jelen időben éppen az a kiváltságos üzenete van Szent István királynak, amit ez a szobor is jelképez, amit 2018-ban közös összefogással építettünk: a nemzet egysége, hogy szomszédok, utcabeliek, az egy nemzetből valók tudjanak békésen együtt élni, együtt munkálkodni, hiszen több bennünk a közös, mint ami szétválaszt bennünket."

A városrész a 13. században épített, Szent István királynak szentelt templomról kapta nevét, az itt élőknek tehát különleges kötődésük van a nemzeti ünnephez. A múlt gyökerei jelentik az alapot, de van jelenünk, és dolgozunk a jövőért - mondta a városrész képviselője.

Tóth Kálmán - önkormányzati képviselő
"Nekünk itt ez az egyik legfontosabb ünnepünk. Sokan fogadják ilyenkor az innen elszármazott rokonaikat, ezzel az összetartozás érzését erősítve azokban is, akik nem itt élnek, de időnként nagyon szeretnek hazajönni. Szükségünk van erre az ünnepre."

A Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör Népdal- és Nótaköre zenés ünnepi emlékműsort adott a templomkertben. Bálint Éva színművész Szabó Magda Istvánról írt drámájából idézett.

A város vezetői és a szentkirályi civil közösségek képviselői koszorút helyeztek el Szent István szobránál. (9:08) Augusztus 20. az új kenyér ünnepe is, a nemzetiszín szalaggal átkötött cipókat felszeletelték, és a hagyomány szerint szétosztották. (21:10) Nagyszabású városi megemlékezés helyett szűk körű, csendes koszorúzásra gyűltek össze a város vezetői az ünnep délelőttjén a Kálvária alatt. Nemény András polgármester, László Győző alpolgármester, Szuhai Viktor és Németh Ákos tanácsnokok, valamint Kelemen Krisztián képviselő hajtottak fejet az államalapító szobránál.

László Győző - alpolgármester
"Az egyik olyan magyar ünnep, ami abszolút organikus, és az embereknek a szívéből jön, ezért nagyon fontosnak tartottuk, hogy megemlékezzünk róla akkor is, amikor a járványügyi helyzet ezt nem teszi lehetővé. Az emberek szívében Szent István emlékezete mindig ott van, és az államalapítás ünnepe kiemelkedő jelentőséggel bír, és ezt ki szerettük volna fejezni, még ha csak idén egy zárt körű koszorúzással is."

Szent Istvánról már a 17. században megemlékezett a keresztény világ évente egyszer. Napját  Mária Terézia tette hivatalossá 1771-ben, amikor Budára hozatta a Szent Jobbot. 1991 óta augusztus 20. nemzeti ünnep és munkaszüneti nap.