Az Írottkő Natúrparkért Egyesület Puregreen, azaz Tisztazöld projektjének keretében a civil szervezet osztrák és magyar partnereivel, önkéntesekkel a Kőszegi hegység túraútvonalait hulladékmentesítette.
Schrott Tamás – elnök, Írottkő Natúrparkért Egyesület
„Nagyon szívesen megtesszük mások után és mindenkit erre buzdítunk. És majd egyszer ennek az lesz a vége, hogy senki nem fog szemetelni és gyönyörű lesz a környezet.”
Halomban állt a szemét Kőszeg Fő terén: hűtőszekrény, tévé, autógumik, rengeteg műanyagflakon – mindezt a hegyről hozták le az akció résztvevői, hogy ezzel a sokkoló látvánnyal hívják fel a figyelmet: a hulladék a legális gyűjtőhelyekre, hulladékudvarokba való, nem pedig a természetbe.
Básthy Béla – polgármester, Kőszeg
„Kicsit szembesítenünk kell magunkat a cselekedeteink következményeivel. Az itt látható hulladékok nem maguktól kerültek az erdőbe, nem maguktól kerültek a turistautak mentére. Köztük olyanokat is látunk, amelyek nem is napi használati cikkek. Tehát egy hűtőszekrény biztos nem megy ki az erdőbe.”
A kőszegi túraútvonalak hulladékmentesítéséhez az osztrák partnerek is csatlakoztak. A Stájer környezetvédelmi hatóság biztosította például a gyűjtőzsákokat. Ott 14 éves hagyománya van a tavaszi nagytakarításnak, amely mára mozgalommá vált, 57 ezren vesznek részt benne.
Az összegyűjtött szemetet látványosan szelektálták is, hogy megmutassák az újrahasznosítás lehetőségét.
Illés Péter – alelnök, Írottkő Natúrparkért Egyesület
"A legjobb hulladék az, ami nem is keletkezik. Tehát már a vásárlással, a nem vásárlással mi el is döntjük, hogy hulladékot is vásárlunk, vagy azt nem szeretnénk. Ezeket a lehetőségeket is megmutatjuk, hogy hogyan keletkezzen a fekete kukában kevesebb szemét. A szelektív válogatást, azt, hogy a hulladékudvarban le lehet adni a veszélyes hulladékot, autógumit, fáradt olajat.”
Horváthné Korom Zita – projektmenedzser, Puregreen/Tisztazöld projekt
„Igazából az új érték az lenne, hogy környezettudatosan éljünk. Legyen kicsi, kevesebb, legyen régi, az újrahasznosítás, hogy valami foltozott, például az én pulóverem, az ne ciki legyen, hanem kvázi divatos. Egy új értékrendet szeretnénk megvalósítani.”
Vigyázz az erdőre most! Ne szemetelj kérlek szépen, hogy legyen még holnapod!
A környezettudatosságra a Kőszegi Tücskök performansza is buzdított. Egy csikk például 10-15 év alatt bomlik le, de ez a folyamat a legtöbb hulladék esetében egy emberöltőnél is tovább tart. Mindezt egy másik szabadtéri szemléletformáló kiállítás is bemutatja belvárosban.
Hírek
A hulladék nem a természetbe való, erre figyelmeztettek az Írottkő Natúrpark önkéntesei
Hűtőszekrény, tévé, autógumi, műanyagflakon, italosdoboz, és sok más mellett rengeteg cigaretta csikk – Megdöbbentő kép fogadta Kőszeg Fő terén a sétálókat szombaton délután. Az Írottkő Natúrparkért Egyesület önkéntesei a Kőszegi hegység túraútvonalain összegyűjtött szemét sokkoló látványával hívták fel a figyelmet arra, hogy a hulladék a legális gyűjtőhelyekre, hulladékudvarokba való, nem pedig a természetbe.