Hírek

A horror volt a fő téma a Kutatók Éjszakáján a Savaria Múzeumban

2024. október 01., 08:35

A horror volt a fő téma a Kutatók Éjszakáján szombaton a Savaria Múzeumban. A rovarokkal kapcsolatos félelmeinkről, a régészeti feltárások helyszínein talált emberi csontokról, a magyar néphagyományban fellelhető rémtörténetekről, a hús, a vér és az esztétika kapcsolatáról, de más hátborzongató érdekességekről tartottak tudományos igényű előadásokat a Kőtárban.

A horror volt a fő téma a Kutatók Éjszakáján a Savaria Múzeumban

A Kutatók Éjszakáját 2005 óta rendezik meg Európa-szerte. A Savaria Múzeum már a kezdetektől csatlakozott a kezdeményezéshez. Idén a horror témája köré szervezték az előadásokat és a kísérőprogramokat. A bejáratnál Pallag Dorka, a Művészeti Szakgimnázium tanulója készített rémisztő sminket a tudomány hátborzongató oldala iránt érdeklődő látogatóknak.

Pallag Dorka - maszkkészítő
Hát, akiknek így valaha csináltam műsebeket vagy maszkokat, azoknak mind tetszett, és mindig úgy is tekintettek erre vissza, hogy élethűek lettek, és hogy főleg azóta, hogy én elkezdtem 3D-ben dolgozni, az meg még inkább ráhajtott erre, hogy minél élethűbbek legyenek.

A Kőtárban sorra követték egymást a vérfagyasztó témákat feldolgozó előadások. Sosztarits Ottó régész muzeológus a Nagy Istenanya, Magna Mater pannóniai kultuszába avatta be közönséget. A római kori szekta papjai elutasították saját férfiasságukat - ezt szertartásos önkasztrációval bizonyították. Tóth Gábor, az ELTE SEK Biológiai Tanszékének antropológusa a tafonómia tudományába, a sírokban feltárt emberi csontok rejtelmeibe engedett betekintést.

Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
A tudományos laikusoknak szóló előadásaink azok ténylegesen ezzel a kicsit vérfagyasztó témákkal foglalkoznak. A vallástörténettől kezdve a természettudományon át - ugye a természettudományban is azért nagyon sok olyan részletet lehet kiemelni, mind az állatok, mind a növények világából, ami ebbe az irányba mutat

Az előadásokkal párhuzamosan kézműves foglalkozások és alkalmi kiállítások színesítették a programot. A múzeum egy félreeső szegletében preparált rovarok és formaldehidben úszó tetemek borzolták a kedélyeket, pedig a múlt században ez a látvány a legtöbb oktatási intézményben hétköznapinak számított.

Dankovics Róbert - herpetológus, muzeológus
Ahol egy épkézláb gimnáziumi szertár volt, vagy egy általános iskola, ott ilyen, például a tyúk fejlődési alakjait bemutató kis preparátum sor megtalálható volt, és ez azt jelentette, hogy akkoriban több tízezer ilyen preparátum volt Magyarország településein.

Szó volt még a kódexekben található bestiákról és a rémfilmek világáról is. A horror számtalan lehetőséget kínált, hogy a különböző tudományterületek megmutatkozzanak a kutatók Éjszakáján.