1944. június 3-án 4228 zsidót hurcoltak el Szombathelyről - nőket, gyermekeket, férfiakat mészároltak le, fojtottak meg, majd hamuvá égették őket. Kötelességünk kimondani a borzalmakat - mondta el beszédében a nagykövet - nevén nevezni a tetteket, az elkövetőket, hisz csak akkor emlékezhetünk hitelesen arra a folyamatra, ami sok millió ember megsemmisítéséhez vezetett.
Aliza Bin-Noun - Izrael Állam magyarországi nagykövete
"Nagyon szomorú ez a nap nekem, mert ma jöttem ide emlékezni a 4000 zsidóról, akik vesztették életüket a 2. világháborúban. És ez volt 10 százaléka az egész szombathelyi lakosságnak."
A megemlékezésen részt vettek páran azok közül is, akik túlélték a holocaust borzalmait, őket egy szál virággal köszöntötték. Rozália fiatalon volt kénytelen elveszteni egész családját.
Dallos Mihályné - holokauszt túlélő
"Nem tudom, ki, valaki a mennyből odaszólt, hogy engedjem el anyám kezét, mert egyik felén én mentem, a másik felén a húgom, engedjem el, menjünk hátra, és úgy tudtam megmenekülni."
A gyászmise után megkoszorúzták az egykori zsinagóga épülete melletti emléktáblát, majd a gyászolók egy-egy kővel róhatták le tiszteletüket az elhunytak előtt.
A holokauszt emlékünnepséget követően Hende Csaba honvédelmi miniszter egy falumúzeumi látogatásra invitálta az izraeli nagykövetet, aki első alkalommal járt Szombathelyen.
Hende Csaba - honvédelmi miniszter
"Én borzasztóan fontosnak tartom, hogy a népek a politikai vezetőiken, képviselőiken keresztül is közelebb kerüljenek egymáshoz is. Keressék az alkalmakat, amikor nem hivatalos formában, barátilag, közvetlenül, valóban érdemes és érdekes programokon tudnak részt venni közösen."
A nagykövet megismerhette a vasi, őrségi és kemenesaljai tájegységek jellegzetességeit, hagyományait, és belekóstolhatott a vasi ízekbe is.