Ez az egyik hely, ahova a utcai szolgálat munkatársai kimennek. A lakó most nincs itt, de ő éjjelre nem szokott bemenni az intézménybe.
utcai szociális munkás, Gorza Norbert
“Itt van az egyik kliensünk utcai fekhelye, talán ő van az egyik legveszélyeztetettebb, legkiszolgáltatottabb helyzetben. A délelőttös kolléga - sok más hellyel egyetemben - itt szokott kezdeni, a délutánosok itt zárják le a műszakot. Őt folyamatosan ellenőrizzük, és érzékenyítjük az intézményi szolgáltatások felé.”
Ez azt jelenti, hogy felajánlják számukra a lakhatást, az intézmény szolgáltatásait. Az éjszakákat már célszerű inkább az éjjeli menedékhelyen tölteni - ezt mondja 46 éves Kovács Sándor is.
Kovács Sándor, hajléktalan
“Reggel szoktam elmenni, hat óra után, aztán ugye volt, amikor 8 óra után értem vissza, de amikor jó idő volt, akkor kint aludtam, szóval nem jöttem be.”
A hivatalos krízisidőszak november elsején kezdődött.
“Személyi okmány nélkül tudunk biztosítani az utcán élőknek alapellátást,élelmiszert, illetve tisztálkodási lehetőséget.”
Az idei évtől megjelent a veszélyeztetettség fogalma a jogszabályokban.
ügyvezető igazgató, Németh Klára, a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Kft.
“A szociális munka eszköztárával mindenképpen el kéne érni azt, hogy az ügyfél bejöjjön a szállóra. Van, aki teljesen elzárkózik ettől: olyan okok szoktak előfordulni, hogy nem szeretne a közösség tagjaihoz alkalmazkodni, ő jobban szeret egyedül lenni. ezeknek az embereknek megpróbálunk minden olyan segítséget megadni, hogy ők ne legyenek életveszélyben az utcán.”
Ha az utcán olyan embert lát valaki, aki a hóban, a hidegben fekszik, és láthatóan bajban van, az ismert segélyhívó számok mellett az intézmény zöld számát is hívhatják: 06-80-205-165.