Hírek

A fél évszázad a magyar nyelv szolgálatában című kötet

2024. május 14., 18:46

A Szombathelyi Magyar Nyelvtudományi Tanszék megalakulásának elmúlt 50 évét foglalja össze az a kötet, amit hétfőn délután mutattak be a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A könyv visszaemlékezés, összegzés, de a jövő terveit is felvázolja. A kötet a Savaria University Press Alapítvány gondozásában jelent meg.

A fél évszázad a magyar nyelv szolgálatában című kötet

A fél évszázad a magyar nyelv szolgálatában című kötet a szombathelyi Magyar Nyelvtudományi Tanszék megalakulásának 50. évfordulójára készült, az elkészítésében 20 szerző működött közre. A kötet célja nem csak a visszaemlékezés. Összegzi az elért eredményeket, és ismerteti az új terveket is. A könyv nagy részét Tóth Péter fogta össze, aki felkérte az aktív és nyugalmazott kollégákat, hogy rövid esszékben foglalják össze az elmúlt 50 év történéseit.

Molnár Zoltán - nyugalmazott főiskolai tanár

“Mi is belekapcsolódunk ebbe a tevékenységbe, és ezzel együtt, mármint, hogy számbavesszük a történéseket, a hagyományokat, az újabb történéseket, ezzel együtt a jelenlegi kollégák a támogatásunkkal természetesen hitet tesznek a folytatás, az eredmények gyarapítása mellett.”

A kötet bemutatóján Goda Máté, az ELTE SEK hallgatója Illyés Gyula Kenyértörés című művét olvasta fel.

“A stílus: maga az ember? Akkor az anyanyelv: maga a nép. Kifejezéseink meg jellemünk tükrei.”

A könyvbemutatón elhangzott: a tanszék az egykori hallgatók számára a második otthont jelentette. Olyan közösséget, ahol lehetőségük volt a szakmai kiteljesedésre.

Czetter Ibolya - tanszékvezető, ELTE Savaria Egyetemi Központ

“Voltak és vannak olyan tanítványaink is, akik mindig a tanszék közelében tevékenykedtek, őket is arra kértük, hogy próbáljanak meg volt hallgatóként visszaemlékezni arra, hogy számukra mit jelentett az itteni élet, és mivel a tanszéknek a kutatás a fő profilja, a dialektológia, amit ugye úgy is mondhatnánk, hogy a nyelvjáráskutatás, tehát élőnyelvi kutatások, ezért ők nyilván a nyelvjáráskutatásokon való részvételre emlékeztek nagyon szívesen és erről vallottak számot.”

A könyvbemutatón részt vettek egykori tanárok, akik jelen voltak a tanszék megalakulásának első éveiben is, visszaemlékeztek az 1970-es évek történéseire. Guttmann Miklós például már a kezdetektől fogva a tanszéken tanított. Elmondta, hogy munkájuk során mindig arra törekedtek, hogy a hallgatókkal közvetlen kapcsolatban legyenek, és a tehetséges fiatalokkal külön is foglalkozzanak. Szó esett a külhoni, különösen a maribori kapcsolat fontosságáról, valamint a diákkör gyűjtőmunkáiról is. A könyvbemutató a Berzsenyi Dániel Könyvtár, az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Kar magyar nyelvtudományi tanszéke és a Magyar Nyelvtudományi Társaság szervezésében valósult meg.