Hírek

A doni áttörés 80. évfordulója alkalmából kegyeleti tartottak megemlékezést

2023. január 14., 12:12

A doni áttörés 80. évfordulója alkalmából kegyeleti megemlékezést tartottak ma délelőtt a Martineum udvarán álló pápai keresztnél. 1943. január 12-én rohamra indult a szovjet Vörös Hadsereg a keleti fronton, és felőrölte a magyar haderőt - csaknem 100 ezer katona veszett oda. Kötelességünk az emlékezés, hangzott el az eseményen, ahol a Recski Szövetség Nyugat-dunántúli szervezetének új elnöke mondott beszédet.

A doni áttörés 80. évfordulója alkalmából kegyeleti tartottak megemlékezést

A Himnusz hangjaival és Ady Endre: Az Úr érkezése című versével vette kezdetét a kegyeleti megemlékezés a pápai keresztnél.

"És megvakultak hiú szemeim, meghalt ifjúságom."

A szombathelyi önkormányzat, a Recski Szövetség Nyugat-dunántúli szervezete, a Szombathelyi Egyházmegye és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület minden évben közösen szervezi a megemlékezést, amelyen megyei, városi és egyházi vezetők, hagyományőrző egyesületek képviselői, a Don-kanyart megjárt katonák és hősi halottak családtagjai vesznek részt. Emlékbeszédében Németh László István egy keleti fronton harcoló fiatal honvéd leveléből idézett.

"Fiam, most mennem kell, hív a sorsom, talán a halál."

A 2. második magyar hadsereg fele, 100 ezer katona veszett oda a Vörös Hadsereg támadása következtében, ami 1943. január 12-én indult meg Urivnél. Ez volt a magyar hadtörténelem legvéresebb tragédiája.

Németh László István - elnök, Recski Szövetség Nyugat-dunántúli Szervezete
"Több mint 200 ezer magyar katona harcolt, a -32 fokos fagyban, elégtelen fegyverzettel, hiányos felszereléssel, a túlerőben lévő szovjetek ellen. Olyan távol harcoltak szeretteiktől, amilyen messze a magyar határoktól a történelem során még soha nem harcolt magyar katona."

A fiatal szónok mindkét dédapja harcolt a Donnál, és azon kevesek közé tartoztak, akik szerencsésen hazatértek családjukhoz. Németh László István úgy fogalmazott, fontos a történelmi hagyományőrző egyesületek tevékenysége, mert tudatosítják, milyen törékeny dolog a béke. Soha nem szabad elfelejteni a hatalmas emberáldozatot, kötelességünk az emlékezés. A résztvevők megkoszorúzták a doni áttörés emlékére 2015-ben állított emléktáblát, fejet hajtottak a harcokban részt vevő és elesett Vas megyei katonák előtt, majd (9:34) virágot és mécsest helyeztek el a pápai keresztnél.