Minden családot érintett valamilyen módon az I. világháború, amely Magyarország számára nem csak területi veszteséggel végződött: nagyobb emberáldozatot követelt még a következő világégésnél is – mondta a történész konferencia résztvevőit köszöntő Puskás Tivadar polgármester.
Az egyetemi hallgatók a háború 100 évvel ezelőtti eseményeit idézték fel előadásaikban, egy eddig kevéssé ismert nézőpontból.
Katona Attila tanszékvezető, Savaria Történelem Tanszék, ELTE
Ami alapján ezt a hallgatók bemutatják, az elsősorban a sajtóanyag, méghozzá az országos sajtóanyag, szerencsénkre van egy online-os hozzáférési lehetőség, és ez a vidéki hallgatók számára is a kutatást, keresést lényegesen kiszélesítette.
A történész hallgatók a napilapok tudósításai alapján dolgozták fel az 1917. októberi caporettói áttöréstől az 1918. márciusi breszt-litovszki békéig tartó időszakot. Szó volt a Wekerle-kormány átalakulásáról, az utolsó háborús karácsonyról, de beszéltek a fiatalok az olasz front eseményeiről és a keleti hadszíntérről érkezett hírekről is.
Pipics János egyetemi hallgató, ELTE SEK
Vannak közötte olyanok is szép számmal, amik pl. diplomáciai tárgyalások lenyomatai, és vannak olyanok is, amik kifejezetten feltételezéseknek tekinthetők, a korszakban nagyon sok olyan hír van, amit egy-egy európai nagyvárosból távírón keresztül, jelentéssel küldenek, sokszor másod- vagy harmadkézből való információkról van szó, így ezeknek a hitelessége nagyon sokszor megkérdőjelezendő.
A kutatás a fiatalok számára több tanulsággal is járt: egy olyan időszakot tanulmányoztak, amikor a kortársaknak még nem volt egyértelmű, hogy ki nyeri meg a háborút; az Arcanum internetes adatbázisának köszönhetően hozzáfértek a teljes korabeli lappiachoz és megtapasztalhatták, mennyire más nézőpontból közelítettek az egyes sajtótermékek ugyanazokhoz az eseményekhez.
Hírek
A diadal kapujában, a szakadék peremén
A diadal kapujában, a szakadék peremén címmel rendeztek konferenciát az I. világháború utolsó időszakáról a Katonatörténeti Kiállításban. A közönség történelem szakos egyetemisták előadásait hallgathatta meg, akik a korabeli sajtó tükrében dolgozták fel az eseményeket.