"Tűs szerkezetű, és levelekben válik szét, nem véletlenül nevezték el bányavirágnak ezt."
A 2023-as év ásványát, az antimonitot mutatja Pődör György, a múzeumában több változat is van belőle. Látványosan csillogó, szép érc, kedvelt darab a gyűjtők körében.
Pődör György - ásványgyűjtő
"Hajdanában azért keresték, mert az ólom olvadáspontját csökkenti. Az ón-ólom-antimon ötvözet a legalacsonyabb olvadáspontú fém ötvözet, ezért csapágyfémeknek, fehér fémeknek használták. Ma már műanyag helyettesít mindent, inkább tűzállóanyag-adalékként alkalmazzák az antimonitot."
Az antimonitot a történelmi Vas vármegyében két helyen is nagy mennyiségben bányászták. Az év ásványa szavazáson a csillám csoportot és a nagy német költőről elnevezett goethitet előzte meg.
"A fenyőgyanták egyik megkövült változata. Úgy keletkezik, hogy elveszti a víztartalmát, és évmilliók során megkövül."
Az év ősmaradványa a borostyánkő lett. Ékszerek kedvelt alapanyaga, világos sárgától a sötétvörösig több színváltozatban előfordul. Értékét a tisztasága határozza meg, a gyűjtők számára azonban érdekesebb, ha rovart vagy más zárványt tartalmaz. Ez a darab például egy szúnyogot és egy legyet is magába zárt a keletkezése során.
Pődör György - ásványgűjtő
"Keleti-tenger partján, Lengyelországban, sok helyütt található borostyán, nagyobb mennyiségben keresik, de ritka az, amiben rovarok is csapdába estek."
A borostyánkő a homokdollárt, azaz a megkövült tengeri sünt és a páfrányfenyőt utasította maga mögé a szavazáson.