Mindák Pál, cipzár szakértő
„1893-ban bizonyos Whitcomb nevű feltaláló szabadalmaztatta először a cipzárt Amerikában, Chicagóban. 1896-ban gyártották először üzemszerűen a cipzárt, ez egy fémcipzár volt, kampók és szemek kapcsolódtak egymáshoz. 1917-től gyártják a mainak megfelelő cipzárakat."
Az első, még nem igazán megbízható cipzárakat kizárólag postai zsákok lezárására használták. Sőt, ma már viccesnek tűnik, de mivel az emberek nem tudták, hogyan is működik, használati utasítást kellett mellékelni minden egyes cipzárhoz. Ám az egyszerű találmány gyorsan meghódította az egész világot. A cipzár elnevezést 1923-ban kapta, addig „kampónélküli kapocsnak" hívták. Nélküle ma már elképzelhetetlen az élet: nincs nélküle csizma, hátizsák, kabát, de még hálózsák sem. És hiába állítjuk fel a sátrunkat, cipzár nélkül nem jutnánk be a belsejébe.
De villámzárat ennél furcsább helyeken is találunk.
Mindák Pál, cipzár szakértő
„Bizonyos szerszámgépek porzsákjának rögzítéséhez, autó üléshuzatok rögzítéséhez, bútorok gyártásánál a technológiai sorban, a nem látható helyeken, hogy könnyebb legyen a bútorokat összeállítani."
A széleskörű felhasználás következtében igen nagy kereslet van erre a gyors zárra: csak ebben a gyárban egy év alatt annyi cipzárt gyártanak, amennyi körbeérné a Földet.
Három típusa létezik: a fém, a műanyag és a spirálzár. A spirál a legmodernebb, ennél ugyanis a fogakat egybeszövik 159 darab szövetszállal és kész is az elszakíthatatlan cipzár.
A fémcipzárhoz ezekből az alumíniumtömbökből öntik ki a fogakat és a húzókáját. A fémből készült zárakat elsősorban farmerokhoz és bőrkabátokhoz használják.
Mindák Pál, cipzár szakértő
„A műanyag fröccsöntött húzózár, elsősorban sportruházatban használják, ez elsősorban divatcikk."
De vajon ez az igen egyszerű, a fogak egymásba kapcsolásán alapuló zárszerkezet felülmúlhatatlan technikai vívmány?
Mindák Pál, cipzár szakértő
"A 20. század találmánya- mondják a cipzárról. Valóban, talán felülmúlhatatlan, hiszen gyors és mindenhol használják. Ezért próbálják is utánozni, illetve más technikai megoldást találni arra, hogy a cipzárt helyettesítsék valamivel. A tépőzár az egyik legeklatánsabb példa, a tépőzárat azért nem tudják olyan sok helyen felhasználni."
A cipzár egyszerű, biztonságos zár és gyors. Néha egy kicsit túl gyors is.
De igen jól jöhet egy olyan pillanatban, amikor jobb, ha kicseréljük: ilyenkor ugyanis egyszerűen elkoptak az apró fogak.
Mindák Pál, cipzár szakértő
„Alapvetőleg 100 cipzárból 99 nem fog elromlani. A minőségű cipzárak tartóssága megegyezik a ruhának vagy a cipőnek a tartósságával. „
Apróbb hibákon viszont segíthetünk: ha nem villám a villámzár, akkor egy darab szappan segíthet, hogy ismét csak egy mozdulat legyen a cipzározás.
Végül egy érdekesség: cipzár megjelenése még politikai vitákat is szított. A legtöbb állami vezető a fejlődés szimbólumát látta benne. Az egyház szerint azonban a cipzár olyannyira modern, világi és erotikus dolog, hogy ők mindenképp ragaszkodtak a jól bevált gombokhoz.
Forrás: freepress.hu