Hírek

A 2016-os év élőlényei

2016. február 17., 16:57

Az év rovara, hala, hüllője, madara, vadvirága és fája témájában tartottak tudományos ülést a képtárban. A Savaria Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia Vas megyei tudományos testülete közös rendezvényén neves szakemberek beszéltek a 2016-os esztendő élőlényeiről.

A 2016-os év élőlényei

Harmadik alkalommal rendezték meg Az év élőlényei előadóülést. Az eseményre zsúfolásig megtelt a Képtár előadóterme. Az év élőlénye megválasztása mozgalommá vált Magyarországon. Olyan emberekhez is eljuttatja élővilágunk gazdagságát, akik korábban ezzel nem foglalkoztak.

Az internetes szavazáson az év rovara a mezei tücsök lett.

Vig Károly elnök, Vas megyei Tudományos Egyesület
„Nagyon izgalmas lény, leginkább csak a hangját halljuk, de ez a hang rengeteget elárul az állat viselkedéséről, hiszen van hívóhangja, udvarló hangja, vagy éppen rivalizáló, vetélkedő hangja, s egy jófülü ember ezeket képes is megkülönböztetni.„

Hazánkban egyelőre még gyakori a mezei tücsök, de Nyugat-Európa számos országában már veszélyeztetett, vöröskönyves fajok közé tartozik, ezért fokozott a felelősségünk a jövőjét illetően.

Az év madarának a harist választották meg.

Szentirmai István osztályvezető, Őrségi Nemzeti Park
“Nagyon kevesen ismerik ezt a madárfajt. Nagyon kevés olyan ember van Magyarországon még a madarászok között is, aki életében látott ilyen madarat, hiszen ennek a madárnak éppen az a jellegzetessége, hogy nagyon rejtett életmódot folytat, szinte soha nem kerül szem elé. Az életének jelentős részét s magas füvében bújkálva tölti, ott fészkel, ott táplálkozik.”

Ez a rejtett életmód hozzájárult ahhoz, hogy veszélybe került ez a madárfaj, hiszen a jelenlétéről is alig tudunk. Ennek következménye lehet, hogy az élőhelyét akaratlanul is tönkretehetjük.

A tudományos ülés közönsége ezeken kívül megismerkedhetett az év halával, a compóval, az év hüllőjével a kockás siklóval, az év vadvirágával a kockásliliommal, valamint az év fájával a mezei szillel.