Megtelt érdeklődőkkel szombat délután a mozi aulája. A repülétér 100 évét felölelő kiállításon többek az első világháború alatt a déli fronton szolgáló katonákról, különböző repülőgéptípusok készült fotók és korabeli térképek, légifelvételek is helyet kaptak.
Erdős Zoltán – titkár, Szombathelyi Repülőklub
„Ezek a képek különböző helyről származnak, a képaláírásokon ott van, egyrészt a Fortapan gyűjteményből, a másik része pedig az egyik előadónknak a könyvéből, akinek a saját gyűjtése, levéltári anyagok és minden egyéb fellelhető dokumentumból.”
Az esemény résztvevői egy ifjú egyetemista, Révész Tamás Repülőtér az Alpokalján című könyvét lapozva bepillantást nyerhettek a repülőtér korai történek mindennapjaiba.
Révész Tamás – egyetemista
„A szombathelyi katonai repülőtér történetéről szól, vagyis a szobathelyi repülőtér első és talán legfontosabb időszakát öleli fel 1915-től 1945-ig. Elsősorban a repülőtéren történt eseményekről illetve a repülőtér kialakításának történetéről.”
A kiállítást Puskás Tivadar polgármester nyitotta meg, aki arról mesélt, mentőorvosként mikétnt élte át első repülési élményeit.
Puskás Tivadar – polgármester
„Ez valamikor a 70-es évek végén volt és mentőrepülő volt az eszköz, amellyel repültem. 1980-ban aztán megkapta az országos mentőszolgálat az első helikoptereit. Volt egy csapat, lehetett jelentkezni és én magam is ennek a csapatnak tagja voltam.”
A fotókiállítás megnyitását követően mások mellett Kalocsai Péter egyetemi docens előadását hallgathatták az érdeklődők meg az elmúlt egy évszázad eseményeiről.
Kalocsai Péter - docens, Történet és Társadalomtudmányi Intézet, NymE
„A két világhború közti időszakban volt, hogy a szombathelyi püspök Rómáig légikülönjárattal utazott, de igazából az 1945 utáni időszakban lesz jelentős a polgári repülés, amikor a katonai funkcióját a szombathelyi reptér elveszítette. 1946. október 15-én a Budapest - Szombathely légijárattal indult a belföldi légiközlekedés.”
A fotókiállítás április 20-ig látogatható az AGORA - Savaria Filmszínházban.