A Siker Könyvtár 65 éve működik Szombathelyen. 1958-ban Szakszervezetek Megyei Tanácsa Központi Könyvtára néven alakult meg, akkor még a Széchenyi utcai szakszervezeti székházban működött. A tanács a rendszerváltást követően megszűnt, így a könyvtár helyzete bizonytalanná vált. A fenntartó nélkül maradt könyvtárak, művelődési házak és művészeti együttesek létrehozták azt az országos hatókörű egyesületet, ami tovább működtette a hasonló sorsú intézményeket, így a könyvtárat is. 1990-ben alakult meg a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete, amelynek a könyvtár kezdetektől tagja, ezen keresztül részesült eddig az állami támogatásból. Az összeget az Országgyűlés határozza meg, és pályázat útján az egyesület szakmai kollégiuma oszt szét. A pályázatot idén nem nyerték el.
Kovácsné Szabó Éva - vezető, Siker Könyvtár
“Ebben az évben, a 2023-as évben a Kárpátmedencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány kapta meg a pályáztatási lehetőséget, és sajnos a beadott pályázatunk nem nyerte el a támogatottságát, tehát nem kaptuk meg az állami támogatást, 11 millió forint hiányzik a költségvetésünkből, és ezáltal a működésünk lehetetlenné vált, mert ezt más forrásból nem tudjuk biztosítani sajnos.”
A könyvtár 1998 márciusában költözött az Ady térre, ekkor kapta a Siker Könyvtár nevet is. A 65 éves történet most véget ér, a könyvállományt a hónap végéig kiárusítják. Kovács Katalin évtizedek óta könyvtárosként dolgozik, most vásárolni jött a Siker Könyvtárba.
Kovács Katalin
“Most iskolai könyvtárban dolgozom, és azért jöttem, hogy hátha találok olyan még jó állapotú, viszont kortárs gyermekkönyveket, amit tudnánk a mi iskolánk állományának bővítésére fordítani, mert napjainkban az a gyerek aki olvas, az elsősorban a friss irodalmat olvassa szívesen, tehát hiába van meg az iskolai könyvtárban a 70'-es, 80'-as évek irodalma, azt már nem annyira szeretnék, hanem hát amiket most adnak ki, úgyhogy elsősorban ezért jöttem, meg természetesen saját magamnak is akkor megnézem, hogy hátha találok valamit, meg a rokon gyerekeknek.”
Jellemzően középkorú és idős olvasók alkották a könyvtár törzsközönségét, tavaly 360 tagot tartottak nyilván. Számos rendezvényt - kiállítást, közönségtalálkozót, előadásokat - szerveztek az elmúlt évtizedekben. A Siker Könyvtár nem csak a könyveit, de a bútorait is értékesíti.