A Rába igazi vadregényes folyó, a kajakosok, kenusok, raftosok kedvelt útvonala. Több civil szervezet foglalkozik vízitúráztatással a térségben, a Csörötnek-Csákánydoroszló szakaszt tavaly az Év Vízitúra Útvonalává választották. Jó alapokra épít tehát a nyertes pályázati projekt, amelyről sajtótájékoztatón számoltak be az együttműködő szervezetek.
"Talán nem túlzás, hogy itt a térségben a mi folyónk a Rába, és nem csak azért mert a térképen van, hanem mert érzelmi kötődésünk is van hozzá."
V. Németh Zsolt államtitkár szerint egyre inkább felértékelődnek a természetközeli kikapcsolódási lehetőségek, és a víziturizmus Vas vármegye fő turisztikai vonzereje lehet. A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, az Aktív Rába Szövetség, az alsószölnöki, szentgotthárdi, molnaszecsődi önkormányzat, valamint az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ alkotta konzorciumot a vármegyei önkormányzat vezeti.
Kondora Bálint - alelnök, Vas Vármegyei Közgyűlés
"Azt látjuk, hogy az aktív turizmus feltörekvő ágazat, amivel kapcsolatban nekünk előnyünk van, hiszen a Rába sem mindenhol folyik az országban, egyedülálló természeti értéket tudunk megmutatni. Érdemes hát felülnünk erre a trendre, és fejleszteni. Úgy gondolom, eljutunk oda, hogy elsődleges magyarországi víziturisztikai desztinációként fognak beszélni a Rábáról."
Az elnyert 600 millió forintból kilenc helyszínen valósulnak meg beruházások a mintegy 80 km hosszú felső folyószakaszon. A korábbi pontszerű fejlesztések hálózattá állnak össze, megteremtik a biztonságos vízitúrázás feltételeit, és magasabb színvonalú szolgáltatások válnak elérhetővé.
Kocsis Zsolt - elnök, Aktív Rába Szövetség
"Célunk hogy bizonyos keretek között növeljük a Rábára érkező vízitúrázók számát. A bizonyos keret azt jelenti, hogy nem szeretnénk elveszíteni a Rába vonzerejét, az érintetlenségét, természeti értékeit, vadregényességét a túrázók számának túlzott növekedésével, de a jelenleginek a kettő-háromszorosát szeretnénk megvalósítani."
Alsószölnöknél felújítják a vízitúra kiinduló pontjához vezető utat, a szentgotthárdi duzzasztóműnél a meglévő csónakcsúszda átjárhatóságát kősarkantyú építésével biztosítják, a Rába-Lapincs összefolyásánál kenutárolót és vizesblokkot építenek, Csörötneknél keresztgát és partvédő létesül, Molnaszecsődön pedig a régi tűzoltószertárat alakítják át, így vizesblokk és melegítőkonyha is a turisták rendelkezésére áll majd. A fejlesztési program részeként túravezetői képzéseket szerveznek, eszközöket vásárolnak és átfogó marketing tevékenység is indul a Rába népszerűsítésére. A megvalósítás határideje 2028. december 31.