Vas Megye Közgyűlése pénteken délben a Megyeháza Dísztermében tartotti megemlékezést az 1956-os forradalom és szabadságharc 61. évfordulója alkalmából. Ünnepi beszédet mondott Harangozó Bertalan Vas Megyei Kormánymegbízott. A műsorban közreműködött Szabó Tibor Jászai Mari-díjas színművész, valamint a Bozsodi Quartett. Az ünnepségen Majthényi László, a közgyűlés elnöke adta át a megyei közgyűlés által alapított kitüntetéseket.
"ez a föld a tiéd"
Az iskolákban is megünnepelték az ‘56-os hősöket. Megtelt a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium díszterme is az október 23-i megemlékezésen, pénteken. A diákok és a pedagógusok együtt elevenítették fel a forradalom hangulatát a költészet és a zene segítségével.
Hétfőn az arborétumban kezdődött a tiszteletadások sorozata. Itt a város, a Kámoni Arborétumért Egyesület és a NAIK Erdészeti Tudományos Intézete emlékezett meg a szabadságharc 61. és Bánó István születésének 100. évfordulójáról.
“Üdv néked, magyar nép, ki lángban és várben születtél meg újra!”
Welther Károlyt 1956-ban a Megyei Nemzeti Bizottság elnökévé választották, később öngyilkos lett az eseményeket követő zaklatások miatt. Síremlékénél a Jáki úti temetőben gyűltek össze a megye és a város vezetői, akik a Welther-családdal együtt helyezték el a tisztelet koszorúit.
Az országzászló felvonásával és katonai tiszteletadással folytatódott a megemlékezés a Március 15-e téren. Hende Csaba, az országgyűlés alelnöke hangsúlyozta, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc lényege a szabadságért és a nemzeti önrendelkezésért vívott küzdelem.
Hende Csaba - alelnök, Országgyűlés
“”Működnek a demokratikus jogállami ellenőrző szervezetek, szabad a sajtó, ami a legfontosabb, és megvannak azok a biztosítékok, amelyek bármifajta önkény ellen a hatalom kizárólagos gyakorlására irányuló bármifajta alaptörvény-ellenes törekvéssel szemben garanciákat adnak nekünk a demokrácia megvédésére.”
A szabadság fontosságát hangsúlyozta a nemzeti ünnepen Szombathely polgármestere is.
Puskás Tivadar - polgármester
“”1956 emléke számunkra kötelességet jelent. Azt a kötelességet, hogy az ‘56-os eszméket tovább kell ápolni. A szabadságharc elbukott, a forradalom elbukott, de mindannyiunknak megtanította azt, hgy gondolkodni szabadon kell, zsarnokságban nem lehet élni.”
Az ‘56-osok terén az elesett szombathelyi nemzetőrökre emlékeztek.
“Múltunk hősies küzdelmének a történelem ködén átütő háttérsugárzását ma is érezzük.”
A hideg és a rossz idő ellenére több tucatnyian emlékeztek itt is a hősökre, akiknek a nevét márványtábla őrzi. Koszorúval tette tiszteletét az eseményen a város, a megye, ellenzéki és kormánypárti politikai pártok képviselői, egyesületek és alapítványok egyaránt.
Ünnepi közgyűlés zárta a városi megemlékezések sorát. A műsorban közreműködtek a Weöres Sándor Színház színészei, valamint a Kanizsai Dorottya Gimnázium Kamarakórusa és a Savaria Kvartett.
Hírek
56-os megemlékezések
Az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepi megemlékezései már pénteken megkezdődtek megyeszerte. Október 23-án Szombathelyen több helyszínen is elhelyezték a tisztelet koszorúit, és hangzottak el ünnepi gondolatok.