Hírek

35 hazai és nemzetközi közlekedési szakértő cserél tapasztalatot

2025. március 25., 17:30

35 hazai és nemzetközi közlekedési szakértő cserél tapasztalatot a Vas Vármegyei Önkormányzat kétnapos rendezvényén. A találkozó célja, hogy az Interreg Europe programban megvalósuló, 1,3 millió euró értékű pályázat partnerei megismerjék a fenntartható városi közlekedést elősegítő jó gyakorlatokat.

35 hazai és nemzetközi közlekedési szakértő cserél tapasztalatot

A károsanyag-kibocsátás és a zajártalom csökkentése, a közösségi közlekedés erősítése, a zöld mobilitási módok - mint a kerékpározás, rollerezés, gyaloglás - népszerűsítése első számú törekvés az európai nagyvárosokban. A fenntartható közlekedési szemlélet terjesztéséhez, erősítéséhez, az együttműködés előmozdításához járul hozzá az Interreg Europe pályázati programban megvalósuló MaaSolutions projekt, amit a Vas Vármegyei Önkormányzat és a görögországi Égei Egyetem munkatársai koordinálnak. Olasz, belga, német, román, szerb, lett és magyar partnerek részvételével kétnapos találkozó vette kezdetét kedden Szombathelyen.

Balázsy Péter - vármegyei jegyző
Magának a pályázatnak a célja a fenntartható városi közlekedés elősegítése a különböző mobilitási módozatok összekapcsolása, szolgáltatásként való kezelése, hogy az előttünk álló kihívásokra a közlekedés fejlesztésén keresztül olyan válaszokat tudjunk adni, ami azt eredményezi, hogy kevesebb autó lesz a városokban, a közlekedés egyszerűbbé, átláthatóbbá, a különböző technológiák elterjedésével könnyebben kezelhetővé válik.

A nemzetközi tapasztalatcsere első napján a fenntartható városi közlekedés jó gyakorlataival ismerkedtek a résztvevők. Szó esett a Savaria Utas applikációról és a szombathelyi önkormányzat 2020-ban elkészült Fenntartható Városi Közlekedési Stratégiájáról is, amely a jövő fejlesztési irányait határozza meg.

Németh Ákos - zöldtanácsnok, Szombathely MJV
A célunk, hogy csökkentsük az autós közlekedés számát, ami nem könnyű feladat, de próbáljuk a közösségi közlekedés fejlesztésével, a biciklizhető utak hálózatba szervezésével, és a mikromobilitást segítő eszközök, például a rollerek támogatásával.

A résztvevők Sopronba látogattak, ahol a GySEV mikromobilitási és zöld fejlesztéseit, törekvéseit ismerhették meg. A találkozó második napján pedig a MaaS üzleti modelljeit veszik majd sorra interaktív műhelymunka keretében. Az 1,3 millió euró értékű pályázati projekt megvalósítása 2028 júniusáig tart, a partnerek ez idő alatt hasznos ismeretekkel, ötletekkel gazdagodhatnak a fenntartható közlekedés terén.