Jeles esztendő az idei a levéltárak életében, hiszen kereken 300 éve, 1723-ban alapította meg III. Károly az Országos Levéltárat. Ezt a kerek jubileumot is ünnepelték A vasi levéltárak évszázadai című konferencián.
Rácz György - főlevéltáros, tudományos igazgatóhelyettes, Magyar Nemzeti Levéltár
"A legrégebben alapított közgyűjteményről van szó, hiszen az alapítás után évtizedekig nem történt semmi, amíg Batthyány Lajos nádor meg nem szervezte Pozsonyban az országos levéltárat, és azt 1750-es években kezdte meg tényleges működését maga az intézmény."
Az évfordulók keretet adnak, és ráirányítják a figyelmet arra, hogy a levéltárak közigazgatási és történettudományi szempontból is fontosak, hiszen gyűjtik és kutathatóvá teszik a dokumentumokat. A Vas Vármegyei Levéltár egyre inkább nyit a nagyközönség felé - előadásokat, kiállításokat, levéltárak éjszakáját is szerveznek. Napra pontosan 39 évvel ezelőtt, 1984-ben tartották az első levéltári napot Szombathelyen. Most, a 40. alkalommal jelen voltak olyan szakemberek is, akik az első levéltári napon és ma is előadást tartottak.
Melega Miklós - igazgató, MNL Vas Vármegyei Levéltára
"Megyei levéltárként ugyancsak egy 1723-as törvény megszületésére emlékezünk, amely lehetővé tette a vármegyék számára, hogy székházakat építsenek, és itt elhelyezzék okleveleiket, ilyen értelemben a megyei levéltáraknak, így a Vas megyeieknek intézményesülésének is a 300. évfordulóját ünnepeljük. A levéltár a legrégebbi megyei intézménynek tekinthető, hiszen már 1723 előtt is léteztek, de innentől kezdve egyértelműen intézményként beszélhetünk róla."
A konferencián bemutatkozott a Vas Vármegyei Levéltár, de hívtak előadókat a szombathelyi és a győri egyházmegyei, valamint a kőszegi levéltárból is. Megidézték a néhai nagyformátumú levéltáros, Balogh Gyula alakját, és Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény történetéről is lehetett hallani érdekességeket.