Hírek

22-en vehették át vasárnap a Boldog Károly-díjat a Püspöki Palota dísztermében

2024. október 08., 16:30

22-en vehették át vasárnap a Boldog Károly-díjat a Püspöki Palota dísztermében. Az elismerést olyan személyek kaphatják, akik közösségi tevékenységükkel és munkájukkal hozzájárultak IV. Károly király tiszteletéhez és az általa megjelenített értékek terjesztéséhez.

22-en vehették át vasárnap a Boldog Károly-díjat a Püspöki Palota dísztermében

Húsz évvel ezelőtt avatták boldoggá IV. Károlyt, az utolsó magyar királyt. Ekkor alapította meg a Károly Király Imaliga Magyar Tagozata az Arany Érdemkereszt kitüntetést, amelynek felújított, félminiatűr változata a Károly-díj. Olyan személyek kaphatják, akik közösségi tevékenységükkel, munkájukkal hozzájárulnak Károly király tiszteletéhez és az általa képviselt értékek terjesztéséhez. A jubileumi díjátadó ünnepséget vasárnap délelőtt tartották a Püspöki Palota dísztermében, ahol Székely János köszöntötte a megjelenteket.

Székely János - megyéspüspök
Nagy öröm ez a mai nap azért, mert nagyon sokan vannak, akik azokat a kincseket, értékeket, amelyeket az utolsó szentéletű magyar uralkodónk az éltében megélt, sugárzott, ezeket az értékeket ma is élik, a munkájukban ezeket szolgálják és a személyes életükben is ezek irányítják őket.

A díjra érdemes személyeket az imaliga vezetősége választotta ki. 22-en kaptak kitüntetést. Bodó Juditot, a Puskás-iskola történelemtanárát a családjában őrzött, IV. Károlyhoz fűződő emlékek sarkallták kutatómunkára.

Bodó Judit - történész, tanár
Ez ösztönzött arra is, hogy kutatásokat végezzek, először a IV. Károly gyereknyaraltatás kapcsán. Egy olyan fajta Károly-képet szerettem volna kialakítani, amely az ő szociális tevékenységét mutatja meg, ő hozott létre először szociális minisztériumot és a háború legsűrűbb évében 1916-ban felmerült az, hogy egy gyereknyaraltatást szervezzen, tehát a család, a gyereknyaraltatás és ez a téma számomra érzelmileg is meghatározó volt, amit a gyerekek számára is mint pedagógus tovább tudtam adni.

A díjazottak a tudományos, kulturális és vallási élet számos területéről kerültek ki: kitüntették mások mellett Fazakas Zoltán Márton csornai premontrei apátot, elismerést kapott restaurátor, játékfejlesztő, művészettörténész és a gödöllői királyi kastély igazgatója is.