„Ez mind le van rágva, mind, mind!”
Ezen a 2012-es felvételen Putz Attila mezőgazdasági termelő mutatta, hogy a vadak milyen károkat okoztak a szójaföldjén. A sárban hagyott lábnyomokból ítélve őzek, szarvasok, vaddisznók csemegéztek a szójából több millió forintos kárt okozva.
„Az alacsonyabban lévő fürtöket szinte leszopogatják, leszedik a kocsányról a bogyókat.”
Ez pedig már Kőszeg, ahol Láng József szőlősgazda panaszkodott a termésében okozott vadkárokról. Az őzek és nyulak mellé a vaddisznók is társultak. A vadak ellen ugyan jó megoldásként szolgált az ún. rasel háló, de mivel 1 hektár bekerítése 400 ezer forintba került, a gazda a teljes terület bekerítését nem tudta vállalni. A termésveszteség itt is jelentős volt.
Az országgyűlés tavaly november 17-i zárószavazásán 78 százalékos többséggel fogadta el az új vadászati törvényt, amely január elsejétől lépett hatályba. Ennek egyik kardinális pontja a vadkár viselése.
Gagyi István - elnök, OMVK Vas Megyei Területi Szervezete
„Ez nagy mértékben a vadászatra jogosultaknak, a vadászoknak és a földhasználóknak az együttműködését fogja elősegíteni és egy nagyon fontos dolog abban, hogy a vadászatban érdekeltek jól tudjanak dolgozni, a vadkárokat meg tudják téríteni a vadásztra jogosultak, a magyar vadállomány sokszínüségét fenn kell tartani.”
A jogszabály legfőbb célja a természetvédelem, erdő- és mezőgazdálkodás közötti összhang megteremtése. A törvény fontos részét képezi a trófeabírálati rendszer megreformálása, a nagyvaddal kapcsolatos állományszabályozás előtérbe helyezése, és az apróvadgazdálkodás számára kedvező feltételek megteremtése.