Közel 30 elkóborolt kutya vár gazdára a gencsapáti kutyaotthonban jelenleg is. Egyre több az utcára rakott eb Vas megyében, csak itt tavaly 800-at mentettek meg.
Ferenczi Endre - állatotthon tulajdonos
"Meglepően jó állapotban van, ritka az, amit lesoványodva találunk meg és ez tulajdonképpen azért is van, mert egyre több a jóérzésű állatvédő ember."
Az ide bekerülő kutyáknak csak a 40 százaléka kerül vissza valódi gazdájához. A telep tulajdonosa szerint az is égető probléma, hogy a hanyag állattartók még a veszettségi oltást sem adatják be az ebeknek, pedig akkor már kapnának azonosító bilétát. Ez alapján tartja nyilván az állategészségügyi igazgatóság a kutyákat, Szombathelyen mintegy 5000-et.
A mikrochip előnye az egészségügyi feladatoknak az ellenőrzése is - mondja a vezető, használatával az elmaradt oltásokat is könnyebben nyilvántartanák, és az állatvédők feladatait is megkönnyítené.
Dr. Sélley Erzsébet - igazgató, Állategészségügyi Igazgatóság
"A kedvtelésből tartott állatoknak a mikorchippelése mindenképpen nagyon hasznos, és akkor érné el az eredeti célját, ha valóban kötelezővé válna."
Ezt viszont csak az önkormányzat rendelhetné el, hiszen Magyarországon törvény nem írja elő. Kötelező viszont, ha külföldre visszük az állatot, és a tenyésztőknek is.
A mikrochip beültetése egyszerű - mondja az állatorvos.
Dr. Varjú Gábor - állatorvos
"Bőre alá, bal oldalra van beültetve a chip és a leolvasóval leolvasható a szám, felmegyünk az internetre és a gazdája leolvasható a kutyának."
Az adatok leolvasásához szükséges speciális készülékkel a legtöbb állatorvos már rendelkezik. Így nemrég egy Szentgotthárdon eltűnt kutya kerülhetett haza Szombathelyről. Ahol már működik a rendszer, ott a közterületfelügyelők ellenőrzik a chipeket, és büntetik, annak hiányát. A büntetés mértéke maximum 30 ezer forint lehet, de ez elég ahhoz, hogy minél kevesebb kutya kerüljön az utcára.