Vas megyében 1000 ember él látásfogyatékkal. László 15 éve cukorbetegség szövődményeként veszítette el a látását. Ma is aktívan dolgozik, igaz, már a nem mérnöki végzettségének megfelelő munkakörben.
Novák László
"Nyelvvizsgát letettem, a számítógépet megtanultam használni, ezenkívül masszázs tanfolyamot végeztem el. Nem elsősorban azért, hogy pénzt keressek, hanem hogy magamnak bizonyítsam, hogy képes vagyok még tanulni, képezni magam."
1910-ben, a mostani gimáziumépületben kezdte meg működését a vakok intézete. A fiatalokat oktatták, a felnőtteket foglalkoztatták itt. A múlt század elején Ernuszt Kelemen karolta fel a Vakgyámolító Országos Egylet szombathelyi fiókjának létrehozását.
Eszenyiné Hallgató Katalin - elnök, Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesülete
"Az 1900-as népszámlálás eredménye után arra a tapasztalatra jutottak, hogy fiókegyesületet kell létrehozni, hiszen Vas megyében 385, Dunántúlon 2855 vak embert találtak."
Az egyesület ma segédeszközök kölcsönzésével, ingyenes jogi és pszichológiai tanácsadással, számítógépes alapismeretek oktatásával, vagy a Braille-írás tanításával szolgálja a vakokat és gyengénlátókat. A látássérülteket segítő eszközökkel is megismerkedhettek az ünnepség résztvevői. A program keretében kiállítás nyílt az "Együtt élünk" című rajz, mese- és esszéíró pályázatra beérkezett alkotásokból.