„Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli múltját, nézd meg a temetőit!”
Széchenyi István szavaival kezdte emlékező beszédét a Vas Megyei Temetkezési Kft. igazgatója a Szent Márton úti temetőben. A sírkert Európa legrégebbi temetői közé tartozik, ahova a történészek szerint már a 2. században temetkeztek. 1962-ben lezárták, majd az enyészet évtizedei következtek a rendszerváltásig.
Kiskós Ferenc - igazgató, Vas Megyei Temetkezési Kft.
„Óvóan betakarta a borostyán és sok esetben a műalkotásokkal felérő síremlékeket, mintha csak rejteni akarná egy jobb, értelmesebb kor számára az itt nyugvókat.”
A sírkert közismert szombathelyi családok, művészek, közéleti személyiségek nyughelye. A Nagy Háborús Emlékév 2015-ös programjaihoz kapcsolódva a Savaria Múzeum és a 350-es Szent Márton-cserkészcsapat kezdeményezésére a temetkezési vállalat rendbe tette Vitéz Veder Mihály síremlékét.
Ravasz István – alezredes, Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa
„Veder Mihály mint hivatásos tiszt, kezdetben mint egy éves önkéntes tartalékos, majd mint altiszt, majd mint tartalékos tiszt, végül hivatásos tüzértiszt és legvégül tábornok abba a kategóriába tartozott, aki sohasem kérkedett azzal, hogy hány csillagja van.”
Vitéz Veder Mihálynak elévülhetetlen érdeme volt az első világháborút követően a cserkészmozgalom újjászervezésében – erről közéleti műsorunkban beszélt Hamza István, a III. Nyugat-magyarországi Cserkészkerület leköszönő elnöke.
Hamza István – leköszönő elnök, III. Nyugat-magyarországi Cserkészkerület
„25'-ben az elsőnek megválasztott elnök helyébe választották meg Vitéz Veder Mihályt, aki közel 10 évig volt a kerület elnöke, az ő elnöksége alatt épült a cserkész székház.”
Az esemény zárásaként a Szent Márton úti temetőben a résztvevők elhelyezték az emlékezés koszorúit.