Hírek

Világháborús kényszermunkásokra emlékeztek

2015. szeptember 21., 17:10

A politikai elítéltekre és a Szovjetunióba hurcolt kényszermunkásokra emlékeztek szombaton a Bagolyvárnál. A kegyetlen körülmények közül kevesen tértek haza, a mai generáció feladata, hogy megőrizze az emléküket - hangzott el az ünnepségen.

Világháborús kényszermunkásokra emlékeztek

1945 és 47 között a Bagolyvár épületében székelt a szovjet államvédelmi szervek börtöne és hadbírósága. Pincéjében sok fiatal foglyot kínoztak meg és ítéltek halálra vagy évekig tartó kényszermunkára. Beszélni kell a borzalmakról, hogy a történelem ne ismételhesse meg önmagát - mondta a SZORAKÉSZ elnöke.

Menczer Erzsébet – elnök, SZORAKÉSZ
„Az az apropó, amiért minden évben eljövünk egy-egy emléktáblához, az nem más, minthogy emlékezzünk és emlékeztessünk. Emlékeztessük az utánunk jövő nemzedéket arra, hogy 44 őszétől milyen borzalmas körülmények között – a magyar hatóságok hathatós közreműködésével – hogyan ítéltek el több mint 800 ezer magyar ártatlan fiatalt”

Puskás Tivadar polgármester köszöntőjében hangsúlyozta: arra szeretnének emlékezteni, mire képesek az ordas eszmék.

Puskás Tivadar – polgármester
„Jónéhány esztendeje rendszeresen megemlékezünk a diktatúrák áldozatairól, legyen az bármiféle diktatúra, az azt jelenti, hogy e város, e városnak a közössége erős.”

A kormány a 2015-ös évet a GULAG emlékévének nyilvánította, de a különböző programok egészen 2017. feb. 25-ig tartanak majd. Ágh Péter országgyűlési képviselő szerint ez az egyik bizonyítéka annak, hogy sikerült legyőzni a történelmi amnéziát.

Ágh Péter – országgyűlési képviselő
„A második világháború lezárása nem a dolgok elrendezését, a borzalmak végét, hanem újabb hazugságokat, szenvedést és igazságtalanságot hozott sokak életében. Az egyik legnagyobb szenvedés az volt, hogy mindenről még bezsélni sem lehetett.”

A megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták a Bagolyvár falán elhelyezett emléktáblát.