Toronyi kenyér és őrségi tökmagolaj - két elem a Vas Megyei Értéktárból. Az agrár- és élelmiszergazdaság kategória mellett az épített örökség, az ipar és műszaki megoldások, a természeti értékek és kulturális örökség jeles darabjai szerepelnek az értéklistán. Utóbbiak közé tartozik a magyarszombatfai fazekasság is.
Albert Attila - polgármester, Magyarszombatfa
“Leginkább a saját identistáserősítésünk a cél. Az, hogy tudjuk, mivel rendelkezünk, mi az erősségünk, mik azok a fejlesztési irányok, amiket érdemes markánsan követnünk. Úgyhogy számunkra nem kétséges, hogy ezt az értéktárat csinálnunk kell.”
A listára vett elemek száma jelenleg 52, de az értékek sora folyamatosan bővül.
Kerekes Ferenc Béla - tag, Vas Megyei Értéktár Bizottság
“Az volna a jó, ha megye minden településén megalakulna az értéktábizottság, úgy sokkal több érték kerülhetne a megyei értékek közé.”
A vasi értéktár eddig összegyűlt darabjairól könyv jelent meg, és a bizottság évről évre értékdíjjal jutalmazza a közösségépítésben, értékmegőrzésben élen járó csoportokat, személyeket.
Tausz István - elnök, Vas Megyei Értéktár Bizottság
Vas megye értékeinek megőrzésében, hagyományőrzésben, értékek teremtésében és továbbadásában - akár képzések és oktatás formájában - a fiatalabb generációknak a Vas megyei értékeket továbbadják.
A települési értékekből építkező értékpiramis élén a hungarikumok találhatók, de a kiemelt a nemzeti értékek listáján is szerepel elem a megyéből, ez az őrségi táj és a szalafői népi műemlékegyüttes.
V. Németh Zsolt - hungarikumokért felelős államtitkár
“Kétféle célja is van az értéktárak létrehozásának.Az egyik nyilván bemutatkozásunk a külvilág számára. A magyarok bemutatkozása a nagyvilág számára. De én a fontosabbnak azt tartom, hogy az önazonosságunkat megerősítse, a nemzeti önbecsülésünk remerült elemeit ezáltal fel tudjuk tölteni.”
A Vas megyei értéktárba Szombathelyről egyelőre a Romkert, a püspöki palota, a székesegyház, valamint a Szent Márton-hagyomány került.