"Ebben a vitrinben egy rézkori állatáldozati gödröt látnak majd az ide látogatók. Az volt a célunk, hogy saját környezetében láttassuk a leleteket."
Ötezer éves edény és állatcsontok (az atmó folytatása az edénnyel), őskori kőbalták és szerszámok (15:55) is láthatóak az új állandó kiállításban. A megye őstörténetét és a halottkultuszt öt, labirintusszerűen elrendezett teremben ismerhetik meg a látogatók. Több, mindeddig raktárban tárolt érdekességet, és az újabb feltárások eredményeit is közszemlére teszik.
Nagy Marcella - régészeti osztályvezető, Savaria Múzeum
"A kiállítás legkorábbi leletei 7500 évesek, és az újkőkori időszakhoz tartoznak, a legkorábbi edények a Dunántúli Vonaldíszes Kerámia Kultúrájához tartoznak, az első vitrinek egyikében látható ezek egyik legszebbike."
A korábbi állandó kiállítás több mint 30 évig állt, megérett a frissítésre. Az új tárlat modern lesz, méltó egy 21. századi múzeumhoz. Pályázati támogatásból és a múzeum saját forrásából összesen csaknem 35 millió forintot fordítanak a megvalósítására. A további tervek között szerepel a római terem kialakítása.
Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
"Nyertünk pénzt, egy tizmillió forintos összeget, ebből meg tudjuk valósítani, nem az álmainkat ugyan, de a berendezési tárgyakat, a vitrineket. Erre a teremre 25-30 millióra lenne szükségünk, a többi forrást meg kell találnia a múzeumnak."
A látogatók besétálhatnak a most még félkész velemi hegy belsejébe, ahol megismerkedhetnek a kelta kori fémművességgel, sőt egy kőkori körárokba is leereszkedhetnek majd. A kiállítás a tervek szerint október elején nyílik meg. Már megvannak a tervek arra, hogy Szombathely történetét egészen a dualizmus koráig bemutassák.