Hírek

Új otthonra leltek Donát Ármin 1956-os emléktárgyai

2015. december 04., 17:08

Ezentúl a Szent Márton-plébánián működő Domonkos Kör Alapítvány ad otthont Donát Ármin, 1956-os relikviáinak. Az egyenruhákat, jelvényeket és eredeti dokumentumokat kutatás céljára is felhasználhatják az érdeklődők.

Új otthonra leltek Donát Ármin 1956-os emléktárgyai

“Hadszíntereken, illetve nemzet szabadságért vívott harcokban, vitézségem és a nemzeti érzésének kiváló tanúbizonyságot adó Vitéz Donát Ármin.”

Vitéz Donát Ármin, eredeti nevén Dukán Árpád mutatja kitüntetéseit, melyeket az 1956-os események kapcsán szerzett. Nevét a megfigyelés, meghurcoltatás miatt kellett megváltoztatnia.

Emlékeiről az oladi művelődési házban mesélt kedd este.

Donát Ármin
“A rádióhoz vezényeltek bennünket, azzal a tűzparanccsal, ami gyilkos tűzparancs volt, első lövés fej fölé, második lövés a láb elé, harmadik lövés, kimondani is szörnyű célra, derék, tűz. Ezeket a gyilkos tűzparancsokat tagadtuk meg, bajtársainkkal, vezénylő tisztjeinkkel együtt. ”

A Szent György Lovagrendet 1326-ban alapította Károly Róbert, azóta is működik, igaz 1990-ben a mai kornak megfelelően újították meg Visegrádon.

Három fő működési területe van: A  karitatív tevékenység, amellyel a kárpátaljai magyarok számára is gyűjtenek, a kulturális tevékenység, aminek keretében történelmi kutatásokat folytatnak, s amelyek eredményeiről nyári egyetem keretében számolnak be.  És a történelmi tevékenység, ami katonai jellegű hagyományok őrzésén alapul. Vitéz Donát Ármin 2013 óta tagja a lovagrendnek.

Kirchnopf Mihály prior, Szent György Lovagrend  
“Ő tevékenységét alapvetően tehát a történelmi tagozatban végzi, és a történelmi kutatásokkal. Pontosabban, neki nem kell történelem kutatást folytatni, mert ő azokat az ismereteket, amiket 1956-al kapcsolatosan átélt, tevékenykedett. azt igen buzgó szorgalommal próbálja továbbadni.”

A  dokumentumok fennmaradásához azonban értő kezekre van szükség. Donát Ármin már hosszú ideje tervezi, hogy valamelyik civil szervezetnek, intézménynek adja gyűjteményét, relikviáit. Hosszas keresés után talált rá a Szent Márton-plébánián működő Domonkos Kör Alapítványra, akik vállalták a gyűjtemény befogadását, őrzését és ismertetését.

Tóth Róbert történész muzeológus, Savaria Múzeum
“16-ban igazából évfordulója lesz az 56-os eseményeknek, tehát egy időszaki kiállítás keretén belül a Szent Márton plébánián egy helyiséget, egy termet kialakítanánk a fotóknak és a ruháknak, hogy ő bármelyik érdeklődő számára megtekinthető legyen, és, ha arról van szó, akkor kutathatóvá is tesszük a fiatalok, egyetemisták számára.”

Ezek után az ifjúság, a jelen kor számára bármikor elérhetővé válnak az eredeti és sokat mondó dokumentumok.