Az anyatej a lehető legjobb táplálék a babák számára, összetétele mindig a kicsik aktuális igényéhez igazodik. A szoptatás pedig azon túl, hogy táplálási céllal történik, szoros lelki kapcsolatot is jelent anya és gyermeke között. A legtöbb édesanya már felismerte az anyatejes táplálás jelentőségét, 40 százalékuk a baba hathónapos koráig szoptat.
Kornosné Galavits Katalin - szombathelyi szakosztályvezető, Magyar Védőnők Egyesülete
"A legfontosabb immunanyagokat tartalmazza, olyan tápanyagforrás, amiben az összes vitamin és ásványi anyag rendelkezésére áll a kisbabáknak. Ezért szorgalmazzuk, hogy legalább hathónapos korig kizárólag anyatejjel tápláljuk a kisbabákat, és csak utána vezessük be a többi ételt."
A szoptatás népszerűsítésében, az ezzel kapcsolatos problémák megoldásában nagy szerepe van a védőnők munkájának. A magyar védőnői ellátórendszer hungarikum - hívta fel a figyelmet a konferenciát megnyitó beszédében Puskás Tivadar.
Puskás Tivadar - polgármester
"Mi magyarok a védőnői szolgálatot, a csecsemővel illetve az anyával való törődést nagyon fontosnak gondoltuk már 100 éve is, és ma is nagyon fontosnak gondoljuk."
A konferencián szó esett arról, hogyan kell felkészíteni a várandós nőket a szoptatásra, miként segíthetnek mindebben az édesapák, és arról is, hogyan táplálkozzon a gyermekét szoptató édesanya.
Csordás Ágnes - elnök, Magyar Védőnők Egyesülete
"Ha ráérez arra, és el tudja fogadni, hogy a gyermekét anyatejjel táplálja, akkor a lehető legtöbbet teszi meg a gyermeke egészséges fejlődése érdekében. Sokminden napvilágot látott már arról, hogy milyen hatásai vannak akár a késői felnőttkorra is."
Folyamatosan kutatják az anyatej összetételét és a csecsemő fejlődésére gyakorolt hatását. Az anyatejjel táplált csecsemők felnőttként kevésbé hajlamosak az elhízásra, a cukorbetegségre, és a még intelligenciahányadosra is hatással lehet.