Színtelen, szagtalan és a téli hónapokban a háztartások legnagyobb ellensége. Természetesen a szén-monoxidról van szó. Vas megyében a tűzoltókat idén eddig hét esetben riasztották mérgezéses esethez, három alkalommal jelzett a szén-monoxid-érzékelő. Hatan sérültek meg.
Roboz József – hatósági szolgálatvezető, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
"Elindult a fűtési szezon, aki nem vizsgáltatta felül a gázkészülékét, tüzelő-, fűtőberendezését, az még megteheti, sosincs késő, azt mondom. Illetve a kéményseprőipari közszolgáltató éves sormunka esetében ellenőrzi a kéményeket, termékelvezetőket, őket pedig engedjük be és biztosítsuk a munka feltételeit."
A szén-monoxid-érzékelők használatának fontosságát felismerve a Fogyasztóvédelmi Hatóság már 2013 őszén mintát vett a kereskedelmi forgalomban lévő riasztókból. Akkor 10 termék laboratóriumi vizsgálatát végezték el, ezek közül csupán 1 készülék felelt meg a biztonsági követelményeknek.
Szilágyi Ildikó – osztályvezető, VMK Fogyasztóvédelmi Főosztály
„2014-ben és 2015-ben is minél több mintát igyekezett venni a hatóság. Mindenféle termékből igyekeztünk mintát venni, elemmel működő, hálózati feszültségről, különböző árkategóriába tartozó termékekből. Összességében eddig 42 féle termék került mintavételre, most se olyan túl jók az arányok, 42-ből 12 bizonyult jónak.”
A rossz minőségű szén-monoxid-érzékelők forgalmazóit 15 ezer forinttól 500 millió forintig terjedő bírsággal sújthatják. Amennyiben megállapítható, hogy a jogsértés a fogyasztók életét, testi épségét veszélyezteti, a kiszabott bírság akár 2 milliárd forint lehet. A jelzőberendezések vásárlása előtt érdemes tüzelés-technikai szakember véleményét kérni.