Évente ezer beteg kap Vas megyében gutaütést. Ez a köznyelvi elnevezése a stroke-nak, vagyis annak a betegségnek, amikor az agyat ellátó erek valamelyike hirtelen elzáródik. Sajnos az emberek nagy része késlekedik a mentőhívással, ha a tüneteket észleli. Hogy ez ne így legyen, az önkormányzat és a kórház közös kampányt folytat.
Puskás Tivadar - polgármester
“Az agyérbetegségek a mai kor egyik legfontosabb halálozási statisztikavezető betegségei közé tartoznak, illetve az életminőséget meghatározó betegségek.”
A szakemberek három, laikusok számára is egyértelmű tünetet említenek, amelyek meglétekor nagy biztonsággal felismerhető a stroke. Ilyen az, amikor valakinek az arca mosoly vagy homlokráncolás közben aszimmetrikussá válik, ha egyik keze vagy lába annyira elgyengül, hogy nem képes megemelni, netán telejsen lebénul. A harmadik tünet a beszédzavar: hiába akarja a beteg, nem tudja formálni a szavakat, vagy ha mégis, akkor értelmetlenül. Ha ezek közül egy is előfordul, azonnal mentőt kell hívni.
Nagy Lajos - főigazgató, Markusovszky Kórház
“Probléma az, hogy a betegek nagyon későn jönnek, tehát a mai magyar viszonyok között száz ember közül kettő-három az, akinél valóban megtörténik az érkinyitás. S a legfőbb probléma az az idő, amit otthon eltölt a beteg. Ez nagyon hosszú, hiszen három óra az az idő, amíg ezt érdemes megcsinálni.”
Ausztriában 25-30 százalék a beavatkozás aránya, amihez jó lenne itthon is közelíteni. A Markusovszky Kórház sürgősségi osztálya felkészült a stroke-os betegek fogadására. A mentő beérkezése után azonnal ct-vizsgálatot végeznek, és ha a páciens alkalmas rá, rövid időn belül megtörténik az esélyeket javító érkinyitás.