Hírek

Segítő kezek

2015. szeptember 11., 19:58

Számítógépezni és internetezni tanulhatnak a szombathelyi idősek, egy új generációs vészjelző karperecnek köszönhetően pedig nagyobb biztonságban is érezhetik magukat - különböző infokommunikációs eszközökkel bővült a 2013-ban indult Segítő kezek elnevezésű idősügyi országos mintaprogram.

Segítő kezek

"Egy gombnyomás a karperecen, és a rendszer máris jelzi, hogy valaki segítsére szorul."

A fogadóközpontban nemcsak azt látják, hogy kinek a készüléke jelzett, de a számítógépen keresztül a viselőjének a vérnyomását is ellenőrizni tudják, és azt is pontosan megmutatja, hol tartózkodik a bajba jutott.

„Ha én rosszul vagyok, vagyok olyan állapotba vagyok, tudom megnyomi, akkor őneki jelez és közvetlenül tud jönni. Mert őnála mindig ott kell lennie annak a ki okostelefonnak.”

Szombathelyen tizenöt 75 év feletti idős ember vesz részt a programban. Közülük öten kaptak térítésmentesen csuklós vérnyomásmérővel összekapcsolt okostelefont, számítógépet internet-szolgáltatással, valamint Skype alkalmazással és egy vészjelző karperecet. Ezenkívül öten tanulhatnak még meg számítógépezni, és ugyanennyien viselhetnek ilyen szerkezetet. Egy hasonló ugyan már működik, de a szekemberek szerint ez jóval nagyobb biztonságot nyújt.

Kulcsár Lászlóné - intézményvezető, Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat
„Nagyon fontos kiegészítője ez a készülék a más korábban, 2004 óta működő jelzőrendszeres házi segítésgnyújtásnak, mert egyrészt elősegíti, hogy az idős ember egészségügyi állapotát nyomonkövesse, és ha bármilyen egészségügyi probléma felmerül az otthonában, segítséget tudjon hívni”

Budapest V. kerülete, Kisvárda és Szombathely önkormányzata együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal. E szerint a 2013-ban indult „Segítő Kezek” elnevezésű idősügyi országos mintaprogram tovább bővült, amelyben nagyobb szerepet kapnak a különböző infokommunikációs eszközök.

Jeneiné Rubovszky Csilla - miniszteri biztos
„Olyan modellprogramról, ami államilag van támogatva nem tudunk, ami három különböző infokommunikációs eszközt szolgál ki. Egyszerre nézzük az egészségügyi problémákat, a bűnmegelőzés sajnos a gyerekek és az idősek a legveszélyeztetebbek, illetve a magányukat hogy lehet infokommunikációs eszközökkel enyhíteni.”

A társadalom folyamatosan idősödik, a statisztikák szerint 15 év múlva a lakosság több mint 10 százaléka lesz 75 év feletti. Ez komoly kihívás elé állítja a szakembereket. Mára már világossá vált az is, hogy csak humánerőforrással nem lehet megoldni ezeket a problémákat- hangzott el modellprogramot bemutató sajtótájékoztatón.

Puskás Tivadar polgármester
„Az utóbbi jó néhány évtizedben kiesett a család azon gondozó funkciója, amely az idősek gondozását jelenti. Nyilvánvalóan a szociális rendszernek kéne fölnőnie ehhez.”

A rendszert most tesztelik, az éles üzem októberben kezdődik. A 2016. februárig tartó program célja az is, hogy támogassa a generációk közötti kommunikációt. Ezért a közösségi szolgálatot teljesítő diákok tanítják majd meg a Skype-használatra az időseket.