„Ezeken a csuhéleveleken már hősérülések vannak és ha lefejtjük, még látni azt, hogy ez egy ígéretes kukorica lehetett volna, de gyakorlatilag szárad fel.”
Alulról fölfele szárad el a kukorica a tartós hőhullám és a csapadékhiány következtében. Ezt a szántót több mint 4 hete áztatta utoljára eső, a terület homokos talaja kevésbé tartja a nedvességet más kötött talajokhoz képest, így könnyebben kiszárad. A sorokba belátni, a levélzet összeszáradt. Ha rövid időn belül nem kap csapadékot, tönkremegy. Ezáltal az idei kukoricatermés minősége valószínűleg gyengébb lesz a tavalyinál, mennyiségét tekintve pedig legalább 20 százalékos visszeséssel számolnak a gazdák.
Marlovics Norbert – mezőgazdasági vállalkozó
„Olajos növények, mint a szója, napraforgó esetében nem tudhatjuk, hogy mi lesz az olajtartalommal, gyanítom, hogy nem lesz meg bennük a megfelelő mennyiség, illetve nagyon sok hüvellyel találkoztam a szántóföldi növényzetet vizsgálva, ami még nem tellett ki, tehát gyönyörűen megkötött, a virágzása nagyon szépen lezajlott, a hüvelyenkénti 3-4 szem is bennük van, és most fejlődnek ki, de ha nem lesz eső annak vége lesz.”
Vannak olyan kavicsosabb, homokosabb szántók, ahol a napraforgó már teljesen beszáradt, a kaszatok közepe már nem telik ki rendesen, tehát pár nap múlva azok a területek arathatók lennének. Az előrejelzések szerint hétvégén még biztosan marad a kánikula, hétfőn azonban országszerte megérkezik a hidegfront és a várva várt csapadék.