Barbara először ad vért. Azért jelentkezett, mert fontosnak tartja, hogy másokon segítsen.
Prán Barbara
"Mindig is szerettem segíteni az embereken, Vöröskeresztes tag is vagyok, önkéntes, és ez alap volt, hogy jelentkezem vért adni."
Aki elmúlt 18 éves, 50 kg feletti a súlya és egészséges, adhat vért. Mielőtt megtörténik a szúrás egy kérdőívet kell kitölteni és egy általános orvosi vizsgálaton részt venni. A két középiskolából több mint negyvenen nyújtották a karjukat, őket erre a napra felmentették az órák látogatása alól.
Bódizs Valentina
"Jó érzés vért adni, felfrissülve érzem magam, jó érzés."
Évente 6-8000 önkéntes jelentkezik véradásra a megyében. A mostani 50-es korosztály adja a váradók többségét, a fiatalokat nehéz megszólítani.
Jáger Rita – vezető főorvos, területi vérellátó
"Nagyon szükség van arra, hogy a fiatalok is lássák: a véradás olyan társadalmi tevékenység, ami nélkül az egészségügy megbénul. Egyre újabb és újabb gyógyító eljárás van, aminek a vérigénye nagyon jelentős, gondoljunk csak a transzplantációk kérdésére."
A szombathelyi és a celldömölki vérellátó évente 14 ezer vérvételt bonyolít. Az összes levett vért felhasználják a gyógyításban. Egy egységből háromféle készítményt állítanak elő.
Lantai Szilvia - transzfuziológus szakorvos, területi vérellátó
"Egyben vesszük le a 450 ml-t, és ebből 200 ml a vörösvértest koncentrátum, 250 ml a plazma, és egy nagyon pici mennyiség a vérlemezke. Amit utána a betegek kapnak, az négy donor véréből van összepúlozva, ún. púlozott vérlemezke-készítményeket gyártunk."
A vörösvértesteket 35, a vérlemezke készítményt hat napon belül kell felhasználni, a fagyasztott plazma szavatossága két év. Az iskolai véradás október közepén a kereskedelmi szakképzőben és a Savaria Egyetemi Központban folytatódik.