Ünnepi szentmisével emlékeztek az 1849 október 6-án kivégzett 13 aradi vértanúra és a Pesten kivégzett első felelős miniszterelnökre, Batthyány Lajosra, majd prózai és zenés műsort adtak a premontrei gimnázium diákjai.
"14 katona állt velük szemben, majd midőn parancsnokuk kardjával intett, eldördültek a lövések"
Koczka Tibor alpolgármester ünnepi beszédében kiemelte: jóval többen voltak, akik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követő embertelen és kegyetlen megtorlás áldozataivá váltak. Emlékeztetett: az ifjú Ferenc József császár célja az volt, hogy a magyar nép előtt demonstrálja: nem tűri a lázadást a birodalma határain belül.
Koczka Tibor - alpolgármester
"Ugyanakkor büszkeséggel töltött el mindannyiunkat, hogy milyen erős volt a hazaszeretet, és a modernkori Magyarország eléréséért folytatott harcba vetett hit, melynek köszönhetően az aradi vértanúk emelt fővel mentek a bitófához, vagy kivégzőosztaguk elé."
A császári oldal számára sértés volt, hogy a magyar sereg Világos közelében, az orosz csapatok előtt tette le a fegyvert. Ez volt az egyik fő oka annak, hogy az osztrákok kötél általi halálra ítélték a magyar tábornokokat- mondta Katona Attila történész a Szombathelyi Televízió közéleti műsorában.
Katona Attila - történész, NymE - SEK - Történet- és Társadalomtudományi Intézet
"Lényegében ez egy üzenet a hadsereg tisztikara számára, hiszen egy olvasat kérdése, hogy a magyar honvédség olyan nagy teljesítményt tett le, a magyaroknak az volt a nagy teljesítménye 48-49-ben, hogy dacoltak a hadsereggel szemben."
Az aradi vértanúk emlékfalának megkoszorúzása után gróf Batthyány Lajos emléktáblájánál folytatódott a megemlékezés, ahol a résztvevők koszorút, mécsest helyeztek el a mártír miniszterelnök tiszteletére.