A krízishelyzet kezdete előtt minden éven megbeszélést tart a FÉHE, amelyen részt vesznek a rendőrség, a polgárőrség, a közterület-felügyelet és az egészségügyi intézmények képviselői is.
Németh Klára - ügyvezető, FÉHE Kft.
Mindenki, aki a hajléktalan személyekkel kapcsolatba kerül elkezd egy egyeztetést, elindul egy párbeszéd, egy kommunikáció. Én nagyon büszke vagyok arra, hogy nagyon hosszú évek hagyománya ez a krízisindító megbeszélés, hiszen nagyon sok városban nincs ez, és itt Vas megyében, Szombathelyen kifejezetten készségesek a társszervezetek és kiváló az együttműködés. Én azt gondolom, hogy ebben az időszakban kifejezetten szükség van a szakmabeli kommunikációra, hiszen mindenki akkor tud segíteni, hogyha tudja azt, hogy kinek és mikor kell segítséget nyújtani.
Az utcai szociális szolgálat a krízisidőszakban mindennap felkeresi azokat a helyeket, ahol hajléktalanok húzzák meg magukat. Jelenlétükről jellemzően ételmaradék, szemét és szanaszét hagyott ruhaneműk árulkodnak. A lakhatásra alkalmatlan ingatlanokat, építményeket is folyamatosan ellenőrzik a szociális munkások, ahol életvitelszerűen tartózkodnak emberek. A sajtóbejáráson is több ilyen helyszínt felkerestek.
Ez a hőmérő, de, hogy feltöltő órája van, tudom
A sajtóbejárásnak több célja is van.
Kelemen Krisztián - elnök, bűnmegelőzési bizottság
A mai krízisbejárásnak két fő célja van. Az egyik az az, hogy detektáljuk, felderítsük azokat a helyeket, ahol a hajléktalan életmódot folytató emberek megtalálhatóak és megpróbáljuk őket bevonni, beinvitálni ide a hajléktalanszállóra, azaz a hajléktalanellátás rendszerébe. A másik fontos célunk, hogy a médián, a sajtón keresztül felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy ők is tudnak segíteni, ők is tudnak segíteni, ők is tudnak életet menteni, ugyanis ha bajba került, segítésre szoruló hajléktalan embert látnak, akkor fel tudják hívni az ingyenesen hívható zöld számot, és az utcai szociális szolgálat azonnal ki tud menni segítséget nyújtani.
A cél, hogy minél többeket bevonjanak a rendszerbe, de azoknak is igyekeznek segíteni, akik nem szeretnék igénybe venni a szolgáltatásokat. Az utcai szolgálat járműveiben gyógyszer, konzerv, meleg tea, pokróc, áll a hajléktalan emberek rendelkezésére. A FÉHE a lakosság segítségét kéri: aki bajban lévő embert lát, jelezze az ingyenes krízis telefonszámon, és érkezik a segítség.