Az egykor Szombathelyt és Pinkafőt összekötő vasútvonal bucsui megállóhelyén emlékeztek kedden délután. A vonal 21 települést érintett, de ebből mindössze 12 kapott megállóhelyet, köztük Bucsu. Harangozó Bertalan kormánymegbízott szerint ez az alkalom , több, mint egy megemlékezés, ez tisztelgés azok előtt, akik egykoron részt vettek a magyar vasútvonal megépítésében.
Harangozó Bertalan
“Lerakták a Magyar dicsőséges királyi Államvasutak sok tízezer km vasútvonalát.”
Mielőtt a vasúti forgalom megszűnt volna, Bucsuból indult az utolsó szerelvény. Tíz évvel később az Ambrus család otthonaként is funkcionált a vasútállomás.
“Itt van az én asszonyom, és fogja a nagyobbik… he-he-he ”
Az épületet már 2004-ben felújították, mikor a 89-es főút is átadásra került. Most a közmunkaprogramnak köszönhetően a nagyközönség előtt is megnyílik ajtaja, ahol egy állandó kiállítással várják az érdeklődőket.
Horváth Tímea-polgármester
“Heti két alkalommal az idei évben szeptember 30-áig nyitva tart az épület, ami azt jelenti, hogy egy nap egy hétköznapi munkanap, délután, illetve egy szombati nap, hogy azok is meglátogathassák, akik esetleg hétköznap dolgoznak. ”
Az önkormányzat helyi vonatkozású emléktárgyakkal, a MÁV régi fotók, térképek másolataival, és morze távíróval is gazdagította a múzeum kiállítási anyagát, mely a vasúthálózat kezdeteiről árulkodik.
Horváth László-megyei igazgató, Magyar Közút Nonprofit zrt.
“52 km volt a teljes szakasz, egy év alatt készült el, 14 és fél millió forintos költségvetéssel. 1888-ban indult el a forgalom, december 12-én és 1961 január 1-jén szűnt meg a forgalom.”
Bucsunak ismét van megállóhelye, ahol nem kalauz, hanem annak egykori egyenruhája várja az érdeklődőket.