A rendszerint dúsan elágazó, terebélyes gyomnövény, a parlagfű évről évre nagy kihívást jelent a lakosságnak, hiszen mind mezőgazdasági, mind egészségügyi kártétele egyre jelentősebb méreteket ölt. Egy-egy növény több millió pollent képes a levegőbe juttatni, ezért fontos, hogy ne engedjük virágozni. Az akár két méter magasra is megnövő gaz irtása viszonylag egyszerű: ha a szárát a talajfelszín magasságában elvágjuk, akkor elpusztul. Egy év hanyagsága több évre megfertőzheti az adott környéket.
Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Vas Megyei Kormányhivatal
“Láthatjuk a növényen, hogy nagyon rövid időn belül képes az oldalhajtásokból új virágzatot hajtani, és a nappalok rövidülésével a növény fejlődése felgyorsul, hiszen a növénynek az a célja, hogy magot hozzon, utódot hozzon, és ezáltal rövid időn belül átmegy generatív fázisba.”
Ezekben a hetekben van a parlagfű virágzásának csúcsszezonja, most sem késő irtani. Erről a földhasználóknak és a kerttulajdonosoknak törvény szerint gondoskodni kell, ellenkező esetben súlyos pénzbírságra számíthatnak; a minimális szankció tizenötezer forint, de a befizetendő összeg akár az ötmillió forintot is elérheti.
Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Vas Megyei Kormányhivatal
“Azok a földhasználók, akik nem tesznek eleget a törvény által előírt kötelezettségeiknek - a parlagfű virágbimbójának megakadályozásáig kell védekezni a gyomnövény ellen, és ezt az időszakot egészen a vegetáció végéig fenn kell tartani - az ellen a hatóság, illetve a terület ellen közérdekű védekezést rendel el, és emellett vagy ezen kívül növényvédelmi bírságra is számíthat.”
A parlagfű irtását külterületen a Földhivatal, belterületen a jegyző ellenőrzi. Ha mulasztást észlelnek, a Kormányhivatalnál kezdeményeznek eljárást. A lakosság a gazzal fertőzött területeket a NÉBIH honlapján jelezheti, előzetes regisztrációt követően.