Szilárd most hét hónapos, és egészen pici kora óta osztozik az édesanyja tején más gyerekekkel. Először családon belüli babának ajánlották fel a felesleget, és a fagyasztóba is került, de több mint két hónapja az Anyatejgyűjtő Állomásra is juttatnak belőle.
Sziklai-Szabados Hajnalka
“Úgy másfél-két deci jön össze körülbelül naponta. Korábban több volt, de most már, ahogy ő is növekszik, ő neki is kevesebb az igénye, így csökken a tej.”
A kisfiú úgynevezett tejtestvére szintén hasonló korú, erre az elosztásnál figyelnek, ugyanis az anyatejnek nemcsak a mennyisége, hanem az összetétele is hétről hétre változik. Aki rászoruló, de idegenkedik ettől a megoldástól, azt a gyűjtőállomáson megnyugtatják. A lefejt tej sterilizált üvegekbe kerül.
Rózsa-Batta Dóra - vezető, Anyatejgyűjtő Állomás
“Szigorú elszámolási rend van az Egészségbiztosítási Pénztár felé, ezért fontos ez a pontos kimérés. Majd cumisüvegekbe töltjük, és vízfürdőbe teszem, 66 fokon 30 percig hőkezeljük. Ez azért fontos, mert hogyha esetlegesen valamilyen baktérium kerül az anyatejbe, akkor ezáltal azok eltűnnek belőle, viszont az értékes anyag benne marad.”
A leadott anyatejért literenként 1800 forintot fizetnek, de sokakat nem csak ez motivál. A szakemberek is biztatják az édesanyákat, hogy segítsenek más újszülötteken.
Bodorkósné Kiss Mária - védőnő
“Az anyatejnek minden cseppje kincs, más kisbaba számára is. A lefejés különösebb gondot nem jelenthet, pár higiéniai dologra természetesen oda kell figyelni. Szombathelyen az is előny, hogy kimennek az anyatejért, tehát úgymond ki sem kell mozdulni azért, hogy más kisbaba is hozzájuthasson ehhez az anytejhez.”
Jelenleg sajnos nem elegendő a leadott tej a rászoruló csecsemők ellátásához: számos koraszülött, kis súlyú újszülött vagy gyógyszerszedés miatt nem szoptató édesanya gyermeke várja, hogy hozzájuthasson a pótolhatatlan táplálékhoz. A témában pénteken konferenciát tartanak Szombathelyen.