Megjelent Magyarországon az ázsiai lódarázs: a szomszédos Győr-Moson-Sopron vármegyében találtak példányokat, fészkükre egyelőre nem bukkantak. A következő néhány évben derül ki, hogy megtelepedik-e az országban.
Tudományos szakfolyóiratban leközölt tény: megjelent Magyarországon az ázsiai lódarázs. A szomszédos Győr-Moson-Sopron vármegyében észlelték néhány nappal ezelőtt.
Az ázsiai lódarázs a Magyarországon őshonos lódarázsnál és az itt is élő keleti lódarázsnál sötétebb, a tora fekete, a potrohán kevesebb a sárga szín és kisebb, mint amilyennel eddig találkozhattunk.
Határozottan sárga szín dominál, a toron is vannak sárga foltok.
Számítottak a megjelenésre a szakemberek, hiszen 2004 óta jelen van Európában.
Vig Károly tudományos igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
A méhészek nyilván azért kongatják a vészharangot, mert mint minden lódarázsfaj, ez is ragadozó életmódot folytat, és legyek mellett házi méheket is ragadoz. Tehát a méhészek számára, amúgy is számos veszélyforrás jelentkezik a hazai háziméh-állományokra, most egy újabb jelentkezett a színtéren.
Egyelőre csak mutatkozott az ázsiai lódarázs: fészkét még nem találták. Nem agresszív faj és nem szabad összekeverni az óriás ázsiai lódarázzsal.
Vig Károly tudományos igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
Magyarországon az ázsiai lódarázs már megjelent, de van ennek egy rokon faja, az óriás ázsiai lódarázs vagy ázsiai óriás lódarázs, amely viszont nincs Európában, ez tényleg jóval nagyobb, 5-6 centiméter, és jóval agresszívebb faj, de egyelőre Európában még nem jelezték ennek adatát. Észak-Amerikában már előfordult, de Európában nincs, tehát egyelőre most még egy jámborabb lódarázsfajjal állunk szemben.
A hivatalos azonosítása után a következő lépés jelenteni az Európai Unió felé, hogy megjelent az ázsiai lódarázs Magyarországon.