Birkás István 5 éve termeszt szóját Győrváron és környékén. Tapasztalatairól számolt be a szója-roadshow résztvevőinek. Azt mondja, első évben nem volt jó a termés. Jövőre viszont az eddig 60-ról 150 hektárra növeli a vetésterületet.
Birkás István ügyvezető, Birkás Pálinka Kft.
A következő évben már jó technológiát választottunk, beállt a mai napig, ennek hatására a következő 4 évben már 3 tonna felett arattuk a szóját. Ez volt a betakarítási eredményünk. Ez maga a fajtának is köszönhető, valószínűleg sikerült egy olyan fajtát találnunk, ami itt a térségben termeszthető.
Közel 100 gazda vett részt Győrváron az ország egyik legjelentősebb szója vetőmag előállító cégének információs rendezvényén. A szója egyre fontosabb szerepet játszik az élelmiszeriparban, az állatok takarmányozásában. Az országban az elmúlt időszakban 80 %-kal nőtt a szója vetésterülete, és megduplázódott a stratégiai növényt termesztő gazdák száma. Nekik nyújt tájékoztatást most indult road-showjával az ország legjelentősebb vetőmagtermelő cége.
Bene Zoltán cégvezető, Karintia Kft.
A szója a legfontosabb fehérje növénye a takarmányiparnak. Sajnos szójából nem vagyunk önellátóak. 2014-es adat: Mo-n a szója 90 %-a importból származik. Az eu-ban ez a szám még rosszabb: 98 %. Nem fenntartható folyamat. Célunk kell legyen, hogy a szóját ne külföldről hozzuk be, hanem Mo-n próbáljuk meg előállítani.
Az importszója döntően Dél-Amerikából származik, ahol génmódosított növényt állítanak elő. Magyarországon kizárólag GMO-mentes vetőmag ültethető. A kormány a közeljövőben egy új jelölési rendszert is bevezet.
V. Németh Zsolt államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium
Ez a jogalkotási munka már folyik, amelynek révén a hús, tojás, tej, hal, mézen lehetne egy jelölési rendszert alkalmazni, hogy a vásárló biztos legyen abban, hogy a termék GMO-mentes.
A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a szakmai rendezvényen elmondta, szeretnék elérni, hogy 2020-ban már 120 ezer hektáron termesszenek szóját a magyar gazdák.