Tóth Csaba festőművész, főiskolai docens, felesége, Varga Bernadett textilművész, középiskolai tanár és négy gyermekük közül három: Katalin, Magdolna és Gellért mutatja be alkotásait a Martineumban. A kiállítást Prokopp Mária művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Ezzel kezdődött a Magyar Katolikus Kulturális Hetek programja Szombathelyen. A rendezvénysorozat életrehívója, a püspöki konferencia központi témának ezúttal a családnak a művészetekben való megjelenítését választotta.
Veres András - elnök, Katolikus Püspöki Konferencia
“Gondoljunk csak bele, hogy akár a képzőművészetekben, akár az irodalomban, zenében milyen sokszor előkerül nemcsak a házasság, hanem a család témája is, és talán ha egyszer, szisztematikusan rávilágítunk ezekre a művészeti alkotásokra, akkor talán jobban megértjük azt, hogy hogyan is alakíthattá, formálhatták ezek a művészeti produktumok az emberek gondolkodását, érzésvilágát a családdal kapcsolatban.”
A művészházaspár alkotásainak a rendszerváltás óta jellemzői a keresztény motívumok. Mint mondják, ez időtől jeleníthetik meg szabadon az őket foglalkoztató gondolatokat.
Tóth Csaba - festőművész
Nekem tényleg ettől az időponttól datálhatók az ilyen típusú munkáim, és a feleségemnél is erről van szó. Már a nagylányomnál is látunk ilyen jellegű munkákat, és reméljük, majd a többinél is.
A katolikus kulturális hetek programkínálatában október végéig egyebek mellett kiállítás nyílik az egyházmegyei könyvtár alapításának 130. évfordulója alkalmából, életképek villannak fel keresztény családokról, konferenciát szerveznek a mártír sorsú felvidéki politikus, Esterházy János tiszteletére, és bemutatják a Mikes János püspökről készült könyvet is.