A Veszprém megyei telephelyükön foglalkoztatottakat ma átvette egy kiemelt állami támogatással üzemelő részvénytársaság, a több mint 100 Vas megyei alkalmazott feje fölül viszont még nem múltak el a viharfelhők.
Szabódi Attiláné varrodavezető, Lux-Rehab Nonprofit Kft.
"Nem tudom, mihez kezdenék, ha kiesne ez a kereset, ami itt van."
Ezt mondta két hete a varrodavezetőként dolgozó rokkantnyugdíjas Erzsike. Ő és munkatársai azóta is reménykednek abban, hogy nem szűnik meg a munkájuk.
A LUX-REHAB Nonprofit Kft. az elmúlt két évben 48 milliós tartozást halmozott fel, mert a módosított állami támogatási rendszer miatt nem kapták meg a szükséges bérkiegészítést, pedig megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak. A piaci árversenyben viszont enélkül nem tudnak lépést tartani.
Kiss Tamás - ügyvezető igazgató, Lux-Rehab Nonprofit Kft.
"Pénteken beadtuk a csoportos létszámleépítési papírokat, ezzel egyidejűleg beadtunk egy munkahelymegtartó pályázatot a munkaügyi központba, aminek az elbírálása folyamatban van."
A régióban 1,7 milliárd forint áll a munkaügyi központ rendelkezésére a decentralizált foglalkoztatási alapból. A cég 25 %-os bérkiegészítést kért a munkaügyi központtól, ezzel együtt már ki tudnák fizetni a dolgozók havi nettó bérét.
Rodler Tamás - főigazgató-helyettes, Regionális Munkaügyi Központ
"Amit a munkaügyi központ támogatni fog szándéka szerint saját forrásból, és úgy tűnik, hogy erre az évre a munkahelyek megőrzésére elengendő forrással rendelkezik. Néhány technikai részlet kidolgozásra vár még."
A munkaügyi tanács hozzájárulása is szükséges a támogatáshoz. Amit lehet, eladnak, hogy kitartsanak a munkaügyi központ döntéséig. Ha megkapják a munkahelymegőrző támogatást, a márciusi bérek kifizetése már nem okoz problémát a kft-nek, mondja az ügyvezető. Ellenkező esetben viszont a dolgozókat kénytelenek elbocsátani, a cégre pedig felszámolás vár.