Hírek

Lezárult a próbaüzem a Szombathely határában uniós támogatással felépült hulladékválogatóban

2015. augusztus 24., 19:56

A Magyarországon keletkező hulladék kétharmada még mindig lerakókba kerül. Egész Európában, így nálunk is az a törekvés, hogy minél nagyobb arányban hasznosítsák újra a szemetet, amihez elengedhetetlen a szelektív gyűjtés illetve a válogatás.

Lezárult a próbaüzem a Szombathely határában uniós támogatással felépült hulladékválogatóban

„A pet palackot, amit a kollégáim kiválogattak és idedobtak egy targoncával ki tudjuk tolni ebből a bokszból”

Nyílt napot tartottak az érdeklődők számára a város határában épült hulladékválogató-műben. Hamarosan ide hozzák majd a Vas megyei településeken kiszórt szemetet és válogatják ki fajta szerint. A 2009-ben megalakult Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás legfőbb célja, hogy az európai normáknak megfelelően elősegítse a környezetbarát hulladékgazdálkodást.

Illés Károly – elnök, regionális hulladékgazdálkodási társulás
„Itt a műanyag palackon keresztül, a műanyagon keresztül sok szelektív hulladék begyűjtésre és válogatásra kerül. Emmellett fontos hangsúlyozni, hogy olyan szelektív hulladéknak nem minősülő, hanem veszélyesnek minősülő hulladékok begyűjtését tudjuk itt végezni, mint pl. a szárazelem vagy akár a festék.”

A válogatómű egy csaknem hárommilliárd forint értékű hulladékgazdálkodási program keretében épült meg, egy éve tették le az alapkövét. A tervek szerint évente 7500 tonna hulladékot válogatnak majd szét a Söptei úti központban, ahol a próbaüzem sikeresen lezajlott.

Bauer Arnold – elnök, Müllex-Körmend Hulladékgyűjtő és Hasznosító Kft.
„ A tapasztalataink jók, ez egy modern létesítmény. Kisebb-nagyobb hibák azért előfordutak, de azt tudjuk összefoglalóan megállapítani, hogy ez egy nagy segítség lesz a Vas megyei szelektív hulladékok begyűjtésében, feldolgozásában és hozzájárul ahhoz, hogy a környezetünket védjük.”

A tényleges munka a működésért felelős szervezet megalakulása után kezdődhet meg. A beruházás több mint harminc új munkahelyet is teremt. A program keretében több hulladékgyűjtő udvar létesült a megyében, a lakosság körében 27 ezer 500 komposztáló ládát osztottak ki és szemléletformáló kiadványokat is megjelentettek.