Hírek

Lezárult a Pálos Károly Központ áldozatsegítő programja

2015. június 25., 19:01

Két év alatt ötven szakember több mint kétezer főt keresett fel és tájékoztatott arról, mi a teendőjük, ha áldozattá váltak, illetve hogyan kerüljék el a bajt. A pályázat résztvevői ismertették a tapasztalatokat.

Lezárult a Pálos Károly Központ áldozatsegítő programja

A Weöres Sándor Színház színészei játszották el hogyan fajulhat tettlegességig egy párkapcsolaton belüli nézeteltérés. Többek között ennek a helyzetnek a megelőzési és kezelési módjairól szólt a Pálos Károly Központ áldozatsegítő pályázati programja.

Kulcsár Lászlóné – intézményvezető, Pálos Károly Központ
„120 millió forintot nyertünk ezelőtt 2 évvel arra, hogy olyan prgramelemeket valósítsunk meg, amelyek egyrészt a lakosságnak szólnak prevenciós jelleggel, másrészt szakembereknek szólnak, harmadrészt áldozatoknak.”

A program a kormányhivatallal együttműködésben valósult meg. Harangozó Bertalan hangsúlyozta, hogy az áldozattá válás illetve annak megelőzésében a médiának is nagy szerepe van.

Harangozó Bertalan – kormánymegbízott
„Talán a pozitív példákat is a társadalom elé kellene tárni gyakrabban. Mert vannak. Azt gondolom, azt remélem, hogy a társadalom többsége mégis csak tisztességes viszonyok között él.”

Puskás Tivadar polgármester köszöntőjében kiemelte: a személyi biztonság alapvető feltétele a békés egymás mellett élés.

Puskás Tivadar – polgármester
„Ha véletlenül valaki a szabályokat nem tartaná be, akkor úgy döntött az emberiség, hogy létre kíván hozni 1-2 olyan testületet, amelyek segítenek a szabályok betartásában.”

A projekt elsősorban az áldozatok védelmével és megsegítésével foglalkozott és részben prevenciós célokat fogalmazott meg. Az Igazságügyi Hivatal az állami áldozatsegítő szolgálat módszertani támogatását látta el.

Szeiberling Tamás – főigazgató, Igazságügyi Hivatal
„Nagyon fontos, hogy megismerjék a potenciális áldozatok és a társadalom szélesebb köre azt, hogy abban az esetben, hogy ha áldozattá válik, van hová fordulnia. Az állami ellátó rendszernek van egy olyan szeglete, amely kimondottan az ő problémájukkal foglalkozik.”

Két év alatt 2600 embert sikerült bevonni a programokba. A megvalósult előadások, konfliktuskezelő tréningek segítő kezet nyújtottak az áldozatok számára a trauma feldolgozásához, és az érintettek önvédelmi gyakorlatokat is elsajátíthattak. Távlati cél, hogy a kialakult kapcsolatrendszert fenntartsák, és továbbfejlesszék annak érdekében, hogy senki ne válhasson áldozattá.