Éles Krisztina, az intézet Vas megyei igazgatója összefoglalta a közművelődésben közel tíz év alatt elért eredményeket: 2012-ben mondhatni közművelődési rendszerváltás történt, a törvényalkotók is végre közösségekben kezdtek gondolkodni. Korábban a kistelepülések zömében egyáltalán nem foglalkoztattak közművelődési szakembereket, a feladatokat a polgármesteri hivatal munkatársai végezték el.
Éles Krisztina, igazgató, Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság
A legnagyobb öröm, amiről ma beszélhettünk, az a közművelődési stratégia, ami 2020-25-re vonatkozik, és ha tetszik probléma, vagy kérdés, az a szakember-ellátottság kérdése, amelyben a Nemzeti Művelődési Intézet szintén aktív szerepet vállal, ennek a hiánynak a csökkentésében.
A 2017-től érvényben lévő törvény alapján ugyan folyamatosan növekszik a normatív támogatás, de ez kötelezettségekkel is jár. Mivel a közművelődési tevékenység az önkormányzatok alapfeladatai közé tartozik, 2021 januárjától a helyi kistelepülési kulturális intézményekben ezekre a feladatokra szakképzett munkatársat kell foglalkoztatni. Akár három település együttesen is alkalmazhatja a közművelődési szakembert, aki így mindhárom faluban szervezheti a kulturális, közösségi feladatokat.
Virág János, polgármester, Lukácsháza
Nálunk a helyszín is rendelkezésre áll, egy 550 négyzetméteres közösségi házzal rendelkezünk, és pályázatoknak köszönhetően teljes felújított állapotban, tehát ezt kell továbbra is tartalommal megtölteni.
A Nemzeti Művelődési Intézet ingyenes képzéssel támogatja a szakemberek munkába állását, továbbá segít az önkormányzatoknak a helyi közművelődési rendelet módosításában is.
Hírek
Közművelődési fórumot tartottak
Fórumot tartottak a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóságának munkatársai csütörtökön Lukácsházán a környező kistelepülések - Velem, Bozsok, Kőszegszerdahely, Gyöngyösfalu, Kőszegdoroszló és Cák - polgármesterei részére.