Hírek

Konferencia a dozmati víztározóról

2019. november 22., 14:34

A tervektől a megvalósításig címmel szervezett konferenciát a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a nemrégiben átadott dozmati víztározóról. Az előadók komplex, átfogó módon mutatták be az árvízvédelmi céllal épült, 2 milliárd 36 millió forint értékű beruházást. A létesítmény nemcsak a térségben élő 25 ezer ember biztonságát szolgálja, hanem a vízi élővilág számára is ideális körülményeket teremt.

Konferencia a dozmati víztározóról

Már az 1965-ös szombathelyi árvizet követően felmerült, hogy két tározóval lehetne megvédeni Szombathelyt és térségét az árhullámoktól. A veszély valós, hiszen a klímaváltozás kiszámíthatatlan csapadékviszonyokat teremt. 2010-ben elkészült a Gyöngyös-patakon a lukácsházi tározó,  (2018.10.31. Híradó - ásatás, építkezés) 2017 őszén pedig elkezdődött az építkezés az Arany-patak mentén Dozmaton is. A megelőző régészeti feltárás során több korszakból kerültek elő leletek, köztük a legjelentősebb az egykor Savariát ellátó római vízvezeték egy hosszabb szakasza volt.

Kiss Péter - régész, Savaria Múzeum
"Kétoldalt zsaluzták, és felépítették a két oldalfalat, belső oldalán terrazzóval, ami egy 5 cm vastag vízzáró réteg, a válláig felhúzták, tehát belülről ez tökéletes vízzárást kapott." problémát meg kellett oldani, elkerülhetetlenné vált a vízvezeték elbontása.

Déri Lajos - építőmérnök, tervező
"Sajnos rossz helyen volt, mert a völgyzáró gátat keresztezte 70 méter hosszan. Ennek a sorsáról kellett dönteni. Nem szerencsés megoldás egy 8 méter magas vízoszlopot tartó műnél, hogy alatta egy római vezeték van, hosszú döntéssorozat végeredménye lett, hogy feltárás után ez a vezeték nem maradhat a völgyzáró gátban."

A tározó két évig épült, idén októberben adták át. Elkészült a 421 méter hosszú völgyzáró gát, a leeresztő műtárgy, a héthektáros, állandó vízfelületű tó feltöltése pedig folyamatban van. (konferencia) A konferencián elhangzott: a létesítmény az árvízvédelmi célokon túl ökológiai jelentőséggel is bír, aszályos időszakban menedék lehet az élővilág számára, és akár új fajok is megtelepedhetnek itt. Vize a rendszeres pótlásnak köszönhetően folyamatosan frissül. A tó köré fákat, cserjéket telepítettek.

Baranyai Olga - monitoring referens, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"Olyan élőhely ez, ami az Alpokalján viszonylag ritka, kevés az állandó vízű tó. Ezzel a 7 hektáros nyílt vízzel ide csalogathatjuk a vízi élővilágot, madarakra, halakra gondolok, de a nádas öv kiváló élőhelyet biztosít majd mindenféle gerinces és gerinctelen vízben élő élőlényneknek is."

A tó érték Dozmat község számára, további fejlesztésekkel kedvelt kiránduló- és horgászhellyé válhat.