„1901-1903 ekkor kezdték kiadni a zsánerképeslapokat, és ezek igen kapósak lettek.”
Sebestyén Imre gyerekkora óta gyűjt képeslapokat, kollekciója 350 ezer darabos. A kiállításra Szerelem a XX. század elején című tablóját hozta el. Már 180 országból vannak képeslapjai.
Sebestyén Imre – gyűjtő, Kecskemét
„A képeslapokon keresztül megismerem azt az országot, ahonnan küldték. Milyenek a tájak, a népek öltözetei, a népviseletek, és így van egy általános kép.”
Különlegesség a Hortobágyot és a hungarikumokat bemutató sorozat, de a fény nemzetközi éve alkalmából is látható egy válogatás.
Sárosi István – gyűjtő, Budapest
„A művészeti érdeklődésem határozza meg a képeslapjaimat, és elég sok festmény szerepel ebben az összeállításában, hiszen a művészetben a fény meghatározó dolog.”
Magyarországon az első képes levelezőlapokat 1896-ban hozták forgalomba, ezzel egy időben a gyűjtők is megjelentek. Évente egyszer szerveznek nagyszabású, országos tárlatot.
Kőszegfalviné Pajor Klára – elnök, Képes-levelezőlapgyűjtők Országos Egyesülete
„Debrecentől Nagyatádig az ország minden részéből jöttek. Most az idén nem volt különösebb téma meghatározva, minden gyűjtő azokat hozta el a gyűjteményéből, ami a szívéhez közel állt.”
A legtöbb gyűjtő az ismerősöktől, barátoktól jut hozzá a képeslapokhoz, illetve az internetről vásárol. A ritkább darabok értéke húszezer forint is lehet. A tárlat július 31-ig látogatható a Berzsenyi Dániel Könyvtár földszinti előadótermében.