"Ez az endoszkóp, amit a betegbe vezetünk be, ez a képfeldolgozó rendszer, és erről a kis készülékről van szó, ami szén-dioxidot adagol."
A tükrözéses vizsgálatoknál korábban sima légköri levegőt fújtak a vastagbélbe, hogy a redők kisimuljanak, és jól láthatóvá váljon az adott bélszakasz belső fala. Tanulmányok igazolták, hogy levegő helyett előnyösebb szén-dioxidot használni, mivel az a nyálkahártyán keresztül gyorsabban felszívódik, a beteg hasa kevésbé puffad, feszül.
Patai Árpád - osztályvezető főorvos, Gasztroenterológiai és Belgyógyászati Osztály
"A második előnye, hogy csak ott tágul ki a bél, ahol a beavatkozásokat végezzük. Nem fordulhat elő, hogy adott helyen mondjuk egy polip eltávolítással eltöltött idő alatt a befújt levegő egy meggyengült bélfalon kiszökik a hasüregbe."
Az országban elsőként a szombathelyi endoszkópos laborban alakították ki a praktikus és biztonságos vezetékes szén-dioxid vételi lehetőséget, így nincs szükség palackra. Naponta nagyjából harminc, évente hétezer vizsgálatot végeznek itt. A gasztroenterológia a belgyógyászat eszközigényes szakterülete, egy endoszkópos torony értéke 50 és 100 millió forint között mozog. A kórház az elmúlt tíz évben 150 millió forintot költött a részleg fejlesztésére.
Nagy Lajos - főigazgató, Markusovszky Egyetemi Oktatókórház
"A kórházban komoly onkológiai tevékenység folyik, ez diagnosztikai és terápiás tevékenységet jelent. A daganatok jelentős százaléka gasztroenterológiai eredetű. A betegek diagnózisában, kezelésében megpróbáljunk a legmagasabb színvonalat nyújtani."
A Zsámbéky Pál Belgyógyászati Alapítvány rendszeresen segíti az osztály működését, tavaly négymillió forint értékben adományoztak betegőrző monitorokat. Idén harminc éve, hogy elhunyt az alapítvány névadója, az osztály egykori főorvosa.
Hírek
Kétmillió forintos szén-dioxid-adagoló készüléket kapott a Markusovszky-kórház
Kétmillió forint értékű szén-dioxid-adagoló készüléket adományozott a Zsámbéky Pál Belgyógyászati Alapítvány a Markusovszky-kórház endoszkópos laborja számára. A készülék lehetővé teszi, hogy levegő helyett gázt alkalmazzanak a vizsgálatoknál, ami növeli a betegek biztonságát és kényelmét, valamint csökkenti a szövődmények kockázatát.