Lövészárokban használt felszerelések, rohamsisakok, lövedékek, gázmaszk, kulacsok - többek között ezek az első világháborús tárgyi emlékek is láthatók a Smidt Múzeum új, időszaki kiállításán. A tárlat részét képezik a szanitécek, kórházi ápolók által hatrahagyott korabeli egészségügyi eszközök is.
Puskás Tivadar – polgármester
„1815-ben érkezett ide, Szombathelyre a 11-es Huszár laktanyába Pető Ernő, aki a 11-es huszároknak volt ezredorvosa, és itt, ebben a minőségében aztán megalapították a tartalékkórházat vagy háttérkórházat.”
A kiállítás megnyitóján Csapláros Andrea múzeumigazgató azt hangsúlyozta: van, ami az emberiség történelmében nem változik, és ez nem más, mint a gyűlölet. A múlt heti párizsi történésekre utalt, azokra az ártatlan áldozatokra, akik a merényletek során életüket vesztették.
Csapláros Andrea – igazgató, Savaria Múzeum
„Hála a Jóistennek a gyűlölet és a harc mellett a segítés a megjelenik. Ez megjelent az I. világháborúban is, és ezt mutatják azok a képek, azok a mentőszolgálatos önfeláldozó emberek, akik ugyanúgy ellátták akkor a feladatukat, mint most és ez ad reményt, a változás reményét.”
A gyerekeket a szervezők kézműves foglalkozásra várták: első világháborús tárgyakat, eszközöket készíthettek. A fafaragás iránt különösen nagy volt az érdeklődés.
Németh Gyula – fafaragó mester
„A sebesült katonák sokszor csináltak maguknak egy botot,a mire támaszkodtak, mikor szükség volt rá, és azért most mi is próbálunk egy botot kicsit megdíszíteni, aki ügyesebb, nagyobb gyerek rá tudja írni még azt is, hogy háborús emlék, tehát a kéregbe bele lehet vágni a betűket is.”
Az időszaki kiállítás július 16-ig látogatható.